View Single Post
  #45  
Vechi 07.03.2019, 01:58:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Si ce te faci cu ce zice Hristos care ne invata sa asezam si celalalt obraz daca iti iei o palma?
Lui ce ii raspunzi ca mie mi-o intorci rapid, dar Lui... ? Ca El zice ca asta este smerenie si pace...
Ioan 18:
22 Și zicând El acestea, unul dintre slujitorii care stăteau de față I-a dat lui Iisus o palmă, zicând: „Așa-i răspunzi tu arhiereului?...“.
23 Iisus i-a răspuns: „Dacă am vorbit rău, mărturisește ce-a fost rău; dar dacă am vorbit bine, de ce Mă bați?

Se pare că și Hristos când a fost plesnit a avut o atitudine demnă și a cerut explicații, deci este o limită la întoarce și celălalt obraz.

Cât privește sfaturile de pe net, eu sper că majoritatea au discernământ să selecteze informația, sau chiar să nu creadă nimic din ce citesc, pentru că se pot scrie verzi și uscate, doar n-o să se poată scuza cineva că a luat anumite acțiuni în urma unor sfaturi de pe net sau din emisiuni tv.

Eu nu cred că la judecata sufletului sau în scaunul spovedaniei s-ar putea scuza cineva că s-a despărțit de familie fiindcă a văzut nu știu ce comentatoare înflăcărate pe la acces direct sau la capatos.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote