View Single Post
  #36  
Vechi 07.03.2013, 16:37:38
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din cate vad bunica ta isi joaca un joc foarte bine pus in scena si pe care si-l permite pentru ca voi ii permiteti.


1. In primul rand este invatatura in Scriptura in care zice clar sa ai grija de familia ta, mai ales ca acum sunt mari probleme.
Deci ce face ea va pericliteaza si pe voi.

Daca facea asta in contextul in care aveati de toate era cu totul altceva, dar in felul asta ea greseste.

2. Trebuie sa opresti complet jocul ei; trebuie sa-i iei toate jucariile cu care se juca inainte sa vada exact ce inseamna "sa dea totul din casa".

Cumparati un alt frigider pentru ea si punetii tot ce are ea in frigiderul ala.
La fel, separati toate lucrurile, sa nu mai intre in lucrurile voastre.
Iar daca intra vedeti cumva sa puneti cheie pe usile in care voi stati.

Trebuie neaparat sa va separati fizic de ea, si ea sa nu mai aiba deloc acces la lucrurile voastre. Cat timp va avea acces, o sa va chinuie si pe voi si pe ea.

Daca va separati:
- ea o sa invete ca "sacul fara fund" nu mai exista iar iluzia de "sac fara fund" o sa dispara complet
- voi o sa aveti liniste.

Puneti sub cheie totul in casa, camerele voastre si toate lucrurile la care aveti probleme.
cum am mai spus situatia noastra materiala nu ne permite o doua locuinta sau sa investim pentru ea in frigidere. si cand avea frigiderul ei in camera lua de la noi si punea la ea. Si cand statea singura, vecini ne sunau ca a inundat jos.. iar eu cat stau cu ea, trebuie sa verific mereu gazele, apa, lumina, pe care le lasa deschise...

pana sa ne mutam cu ea, defapt ea a vrut sa se mute, insistand la tata cu lacrimi de crocodil, pana atunci eram o familie unita, veneau la noi rudele, prietenii. De cand cu mamaia nu mai vin si asta de 14 ani. Unii au si spus-o pe fata.

mama ia explicat la vremea respectiva lui tata "mai, nu o cunosti pe mama, asta te va baga in mormat".. tata nu credea asa ceva, crezand ca toate mamele sunt ca mama lui.

Mie tata nu-mi povestea ce ii facea mamaia, decat ca pleca de acasa si se intorcea seara. Dar dupa moartea sa, mama mi-a povestit o intamplare . "Ma suna plangand din oras ca sa nu-l auzi tu si imi spunea ca nu mai rezista. ca mama a inceput sa-si ridice fusta in sus si-l ruga sa o pipaie sa vada de ce este pielea rece".

Sau cand intr-o zi ii spune lui tata " ginerica draga, ce ar fi sa dormim noi impreuna, tu la un cap eu la un cap sa facem economie la gaze?"


Mie de exemplu dupa ce vorbesc cu o colega incepe cu " huooooo cu toate curvele vorbesti.. panarama ce esti! de baieti vorbiti voi"...

Este o cruce grea si mai in gluma mai in serios eu nu stiu daca apuc 30 de ani! Nu vreau nici sa plec de acasa disperata, doar ca sa scap de ea. Nu vreau sa stau cu orele in oras pe strazi doar ca sa evit certurile. Chiar daca stau cu chirie, mobila este a mea, deci decat peretii sunt inchiriati practic.

Imi este greu sa-mi gasesc de munca si asta pentru ca multi nu ma cred ca am 26 spre 27 de ani, multi luandu-ma eleva de clasa 8. Degeaba le dau eu cv, interviul in cazul in care ma cheama se incheie cu "va vom contacta"

Eu am terminat liceul de arta, nu am continuat cu arta pentru ca nu am avut bani, dar acum vreau sa incerc sa vand tablouri desi va spun ca am fost cu ele in italia din poarta in poarta si nimic...
Ma las in voia lui Dumnezeu cum s-ar zice dar nici nu vreau sa cred ca aceasta voie ma duce in prapastie. Nu am venit pe lume sa fiu marioneta nimanui...


Tin la bunica mea, dar nu vreau sa profite de noi. Nu ia cerut nimeni nimic, chiar daca a avut. Tin minte ca mai demult cu ani in urma in timp ce noi mancam paine goala ea isi cumpara fripturi si nu a zis "luati si voi"...

In orice casa civilizata ce se face cand se ia salariile si pensiile? se pun pe masa . " astia pentru factur, datorii, mancare". Bunica mea dadea cam 50 de lei pentru facturi, in conditiile in care ele veneau caum 400-800 lei. ca ea mai mult nu are... isi facea provizi de iarna pe care dupa 2 ani le arunca! daca vroiam sa mananc si eu imi facea morala ca o las nemancata...Si noi cumparam in casa faina, zahar, sare, ulei, cartofi etc.. si vedeam cum dispar incet incet. Bineinteles ca intr-o zi am gasit in camera ei un bon de la marchet si luase dulciuri in valoare de 60 de lei (ciocolati, sucuri, biscuiti, caramele)... Deci noi sa-i luam ei frigider din banii nostri si daca se poate sa-l si umplem! pai si daca ar fi asa tot ar zice " ca noi avem frigiderul mai bun"...
Ea a avut un pat rupt si eu i-am dat patul meu nou si tot asa zicea ca patul ei era foarte bun.

Noi din cauza ei ne-am mutat cam de cateva ori ori ca "ba este curent in camera ei, ba este pe colt, ba ca a visat ca o sa fie cutremur,ba ca l-a visat pe tataia".. peste tot unde am mers noi am cautat sa ii fie ei bine si apoi noua. Ea nu a vrut sa-si de-a mobila ei din 1200 toamna, veche, rupta si am dat-o pe a noastra care era buna si frumoasa.

Foarte multi ii spunea si mamei " las-o pe mata, mai gandeste-te si la tine si la fata"...

Mamaia ca sa va spun asa provine dintr-o familie longeviva, sora ei murind la 90 de ani... Deci inca 10 ani mai traieste asta in cazul in care nu moare otravita, pentru ca are obiceiul sa puna la gura orice gaseste. Pai intr-o zi cand era cu mama, mama a vazut-o cum a luat de jos un covrig bineinteles negand cu tarie si jurandu-se pe toti sfintii...

Asa a fost din totdeauna,deci nu este boala batraneasca. In plus sunt multe femei invarsta de o moralitate impecabila!
Reply With Quote