View Single Post
  #27  
Vechi 10.03.2013, 11:18:52
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
eu cunosc o femeie care mi a facut masaj terapeutic,mai face si la batrani bolnavi,dar cred ca mai face si de relaxare.ea nu avea scoala si nu avea unde sa se angajeze.starea de sanatate nu ar fi putut s o arate prezentabila.a avut operatie la ambii genunchi si avea un picior mai scurt.mi am dat seama ca ea practica masajul pt a nu muri de foame,nu avea alte posibilitati.i am spus sa si schimbe serviciul sa nu se mai chinuie,dar altceva nu stia sa faca.asa ca poate si oamenii aia pot fi sau nu in situatia femeii despre care am spus si ar merita sa i acuzam?
mai stiu pe cineva foarte credincios care se spovedeste la un calugar f. imbunatatit si care nu primeste pe oricine.el citeste carti patristice,se roaga si l intereseaza tot ce tine de credinta.merge la manastiri o data pe luna si pun pariu ca contribuie cu ceva,are si o expresie smerita.lucreaza la un club de noapte,serveste clientii si vede de 2 ori pe sapt tot ce se poate vedea si ispitii intr un club,dar el isi face treaba si se abtine de la ceea ce i ar dauna.
Odata un bogatan cauta un carutas.Si-a venit primul si l-a intrebat bogatanul pe acesta:"Auzi,mergem pe un drum,stanca intr-o parte,prapastie in alta,drumul este ingust,cat de aproape mergi tu de prapastie?"Si omul nostru sa se dea mare : "Domnule,la 10 milimetrii si va dovedesc!"Intra urmatorul,aceeasi intrebare,acesta zice: "Domnule,la 5 milimetrii si va dovedesc!"Dar intra al 3-lea, i se pune aceeasi intrebare,sta putin pe ganduri si ii zice:"Domnule,cat de departe pot!",iar bogatanul nostru zice:"Domnule,tu esti carutasul meu!"
Cam asa este si cu cel ce lucreaza la clubul de noapte,merge prea aproape de prapastie.Bravo lui ca se abtine de la ceea ce i-ar dauna,dar poti sa mergi 10 ani pe calea Domnului,10 ani te pazesti de pacate mari,si odata intr-o noapte,cand esti obosit,poate nu te-ai rugat ziua aceea,poate in final gandurile firii omenesti te-au cuprins prea mult,si te invinge iar pacatul care il invisesei si crezusei ca ai scapat de el.Acum nu stiu cati ani are respectivul si cat de puternic este el impotriva ispitelor,cat de aproape este el de Dumnezeu,dar isi asuma un risc prea mare,intr-un club de noapte se intampla MULTE.
Cat despre "asa ca poate si oamenii aia pot fi sau nu in situatia femeii despre care am spus si ar merita sa i acuzam?" nu stiu daca am putea sa-i acuzam,cel mai bun lucru pentru un crestin dupa parerea mea ar fi sa se retraga undeva la tara,sa se ocupe de agricultura,sa traiasca simplu doar cu cateva haine,o casa modesta si cateva de-ale gurii.Insa pentru multi asa ceva este imposibil,poate lor nu le place ceea ce fac,dar o fac sa aiba o paine,insa daca ar renunta la "joburile pacatoase",cu siguranta Domnul nu i-ar lasa sa moara de foame,le-ar deschide o poarta,daca acestia ar avea cu adevarat nadejde in Tatal.Sa nu uitam,credinta ne va ajuta sa facem imposibilul mereu :
"Adevarat va spun ca, daca ati avea credinta cat un graunte de mustar, ati zice muntelui acestuia: "Muta-te de aici acolo", si s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputinta.(Matei 17:20)
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 10.03.2013 at 11:21:26.
Reply With Quote