View Single Post
  #6  
Vechi 18.12.2012, 15:24:23
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-era o gluma pe facebook:daca vine sfarsitul lumii ce mai are rost sa tinem casa,masina,bani..asa ca vsovivivi poti sa le vinzi si sa le dai saracilor
Da' ei, săracii, ce să mai facă cu toate lucrurile? Adică să înțeleg că gluma asta sinistră e o glumă lansată de scoțieni?.. adică știu ei de ce fac milostenie abea atunci, pe final... că nimănui nu o să le mai trebuiască și or să rămână tot ei cu ele, dar iată pot merge la Dumnezeu cu fruntea sus ca să zică: 'noi le-am dat, ei n-au avut chef să le primească... deci noi am ascultat de Tine ca să facem milostenie așa că nu ne trimite în iad pe noi ci pe ei că-s mofturoși'.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs
de unde atata siguranta? daca data sfarsitului nu este o chestiune care sa fie avuta in vedere de Biserica, atunci de ce pedalam pe diferite date? toata treaba in sine este un non-sens; nu avem instructiuni ca ar trebui sa descoperim la nivel uman aceasta data, ea e cunoscuta doar de Tatal.
Păi dacă știe Tatăl atunci sigur știe și Fiul căci Tată și Fiul una sunt, iar dacă știe Fiul atunci Duhul împarte credincioșilor căci ia dintr-ale Sale ca să ne dea El nouă, și deci dacă credincioșii știu atunci și maiașii... deci e clar. Nu?

Voi însă susțineți mereu că dacă știe numai Tatăl atunci nu știe nimeni deși a zis Dumnezeu așa ucenicilor pentru că ei trebuie să fie pregătiți în toată vremea și în tot ceasul (clipa) căci El va veni ca un fur în clipa în care nici nu gândesc... căci 'în ceasul în care nu gândiți atunci va veni Fiul Omului' iar sfârșitul e scris că vine 'atunci când veți vedea spurcăciunea pustiirii ajunsă la loc sfânt', adică atunci când ispititorul cel rău și viclean ajunge șef peste biserică prin jmecherie și trucaj, peste toată biserica gLumii, adică năravul îți ajunge stăpân în templul ochiului tău trupesc și în cel duhovnicesc, când te înghite de tot năravul fățărniciei, căci 'pământ ești și în pământ te vei întoarce' în timp ce șarpele se târăște pe pământ și mâncă pământ, adică după lupta cea rea din pisma pentru a fi cel mai viclean fățarnic om din gLume, primul între grozavi.

Citat:
În prealabil postat de Stefan Florin
ai mancat ceva si nu ti-a cazut bine la stomac?
Mda, am mâncat o broscuță, un porc, un motan și un pisicuț servite de un căcărău de tot, și acum mi s-a aplecat de la atâtea sortimente de cărnărie împănată preparate sub formă de supă de găină bătrână și neagră cu morcovi tineri. Mi-e rușine că-s român între 'români'.

Citat:
În prealabil postat de DragosP

Are dreptate!
Fugiiiiiiiiiiiiiiți!
Și unde o să fugiți? La munți și la mormintele înaintașilor? Ca să strigați să cadă pe voi sau să iasă din morminte morții ca să intrați voi?

Dejabba, NU SE ÎNGRAȘE PORCUL ÎN AJUN!

Și mi-a povestit cineva că avea doi porci și pe unul l-a tăiat și cică de atunci celălalt n-a mai vrut să mânce deloc.

Concluzie: Până și porcii... pe când oamenii..?!
Deci de aia vine sfârșitul!

Last edited by vsovivivi; 18.12.2012 at 15:57:05.