View Single Post
  #1213  
Vechi 06.07.2016, 14:08:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre e canicula (ma rog nu asta ar fi cauza principala dar contribuie si ea)
iesi putin afara, in 10 minute ai si curvit in mintea ta.Stii femeile mai ales astea tinere umbla 80 % cam goale si culmea este ca mai au si forme bine definite.
Aici nu sunt de acord.

În Israel, în Egipt, în zonele acelea, unde a umblat Domnul, Apostolii, Mucenicii, Sfinții Părinți, nu era caniculă?

Încă mai mare caniculă. Și nimeni nu umbla aproape gol. Fetele/femeile care umblă așa, păcătuiesc cumplit, smintind pe cei mai mici decât ele, adică pe cei slabi de suflet, nevindecați, împătimiți de neputințe și căderi.

Să nu fi ca ei, frățior.

Atunci când te uiți la trupul gol al unei femei, la o ladă plină de aur și bijuterii, la un cec de bancă scris cu o sumă de câteva milioane de dolari sau euro, sau la o casă-castel, luxoasă, cu mașini și elicoptere și avioane și altele care îți pot fi date, și tu.. să le respingi, să nu le dorești, ATUNCI ești curățit și neprihănit.

Așa să fim, așa să ajungem.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Iar faptul ca esti casatorit sau nu, nu are nici o relevanta.Cum apare goliciune
la orizont pac am si curvit automat cu mintea. Totul se petrece instant este
ca si cum ar fi un fel de automatism.

Pai eu i-as spune duhovnicului meu, exact ce fantezi as avea cu el/ea.
Înseamnă că ești bolnav. De desfrânare.

Domnul zice: "CEL ce a poftit în inima lui, a săvârșit adulter cu ea", dar nu înseamnă că trebuie să fim așa și să desfrânăm...

Nu toate au același lucru?
Au același trup, aceleași buze, picioare.
Și-atunci cum să nu le dorești pe ale femeii tale, cu care împreună vă mântuiți unul pe altul ? E poarta ta spre Ceruri. Cum să dorești altceva ? E cea care stinge poftele tale și minciunile minții tale le alungă cu dragostea ei, cu felul ei unic de-a fi și a te iubi.

Cum să dorești altceva ?

Cât de bolnav și întunecat la minte și inimă să fi, încât să dorești același lucru care soția ta ți-l oferă, și să fi conștient în același timp că ajungi în stricăciuni și iad, depărtat de Domnul. Aceste păcate aduc boli grave peste oameni...

Ce să te atragă la altele ?
De ce să nu vrei femeia ta curată și frumoasă și plăcută Domnului ?
Gândește-te că ai curvit cu alta, cu ce te-ai ales ?
Zeamă urât mirositoare ?
Și peste o oră aceea moare și în alte câteva ore, e plină de viermi. Asta ai dorit ?

Soția ta e Icoana ta și tu ești Icoana ei și împreună sunteți icoana lui Hristos și El este Icoana vieții voastre. Și mântuirea voastră.

Să te vindeci frățiorul meu, neîntârziat și nu mai sminti cu "automatisme" din astea demonice, că nu sunt bune. Sfințește-te.

"Fiți sfinți, pentru că Eu, Tatăl vostru, Sfânt sunt".
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.07.2016 at 14:19:54.
Reply With Quote