View Single Post
  #9  
Vechi 12.02.2010, 15:07:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
As vrea sa povestim fiecare o minune pe care a facut-o Dzeu pt fiecare dintre noi, sunt sigura ca aveti ce povesti. Voi incepe eu.
Ma pregateam pt facultate acum 13 ani si dupa ce am dat examen am picat cu media 7(eram prima sub lista). Stiind ca trebuie sa stau un an pe bara am fugit la biserica intr-o dimineata de duminica n-am sa uit niciodata am stat 4 ore la slujba timp in care numai am plans implorandu-l sa ma ajute cumva. A doua zi luni ma suna secretara de la facultate ca s-a retras cineva pt ca intrase si la alta facultate si a renuntat la cea la care dadusem eu.Si pt ca eram prima sub lista m-a sunat. MIE MI S-A PARUT O ADEVARATA MINUNE!!!!!!!!
Va astept pe voi.
O adevarata minune!!!

Si eu ca si tine ma pregateam pentru admiterea la Facultate. Dar eu din cauza ca la BAC luasem nota mare...ma gandeam in sinea mea ca am si eu dreptul dupa atata stres sa ma relaxez ...si ma relaxam evident, mai citeam eu pe ici pe colo din materia pentru admitere...si mi se parea ca totul e foarte usor, ca nu imi va lua mult si ca nu e nevoie sa ma dau de ceasul mortii cu invatatul!

Buuun...trece timpul, ma trezesc in preziua examenului ca trebuie sa recapitulez, si cand dau sa rasfoiesc cartea, mi-am dat seama ca ma uitam ca la alfabetul chinezesc...si ma cuprinde disperarea, mai citeam eu asa in disperare cate un capitol ( la mine chiar mai functioneaza, sub stres...se prinde repede)...insa puteam eu sa stau si in cap de acum ca nu aveam cum sa mai parcurg toata cartea.

Exact in seara aia vine in vizita un prieten de-al tatalui meu...si cum stateau ei la un pahar de vorba...si nu numai, cunostinta asta incepe sa intrebe daca eu sunt pregatita, daca tata mi-a pus ceva pile pentru admitere...ca el desi avea o fata mai mica decat mine cu un an, deja a asigurat-o, a dat banii unde trebuia...si fata nu are nicio grija. Eu cand aud una ca asta, am inceput sa plang de sarea camasa de pe mine nu alta...si in starea asta, dupa ce a plecat musafirul, am inceput sa citesc al 2-lea paraclis al Maicii Domnului..cu sughituri, cu tot tacamul...si dupa ce m-am mai resemnat...pentru ca la urma urmei nici nu mai aveam altceva de facut...am pus mana pe carte si am citit mai cu luare aminte, in locul unde s-a deschis cartea...despre Adaosul Filioque.

Ei a 2 a zi, toti candidatii erau bine dispusi, vorbeau...eu nu stiam cum sa imi stapanesc lacrimile...si asa intram cu totii in sala de examen, se deschid subiectele...siii: Adaosul Filioque..era primul subiect, pe care din intamplare eu il stiam perfect ...unii oftau prin jur, in timp ce mie imi venea sa sar de bucurie!!!!

Pentru mine cel putin, a fost minune...pentru ca asta stiam cel mai bine, pentru altii o fi fost ceva banal...de moment ce stiau totul la perfectie...dar atunci am simtit clar ajutorul lui Dumnezeu!!!

E de prisos sa mai adaug ca plangeam seara de seara gandidu-ma daca iau sau nu admiterea...si dupa atat stres ( de care eu fugisem alegand sa ma relaxez )...am primit ceea ce meritam, dar macar la urma...am ajuns sa fiu studenta!!!!

In concluzie....mareeee e Dumnezeu!
Reply With Quote