View Single Post
  #18  
Vechi 01.12.2011, 23:40:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am fost la părintele Ciprian la București la biserica de vis-a vis de hotel Meriot. Este o biserică nouă, foarte frumoasă. Am avut marea bucurie să mă închin la racla cu moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur. Am simțit un har deosebit de bogat în această bisericuță iar disponibilitatea părintelui duhovnic Ciprian Grădinaru de la Sihăstria este de nedescris.
În acea bisericuță ce are hramul Învierea Domnului și Sfântul Ioan Gură de Aur în fiecare zi este deschis și este o atmosferă de evlavie și de rugăciune. Ferice de cei care sunteți din București.

Vineri 19, sâmbătă și duminică (cred că și luni) părintele mi-a spus că va fi la Sihăstria.
Eu am aflat din anuntul lui Cristiboss de pe acest forum ca de ziua Sfantului Andrei va fi adusa in aceasta bisericuta sfintita acum o saptamana o particica din moastele Sfantului.
Mi-a ajutat Dumnezeu sa ajung acolo, dupa-amiaza, ca, altfel, la cat puhoi de lume era la Patriarhie de Sf. Dimitrie... E adevarat, este micuta si cocheta, se simte har, e liniste, dar ceea ce nu mi-a placut nimeni a fost ca am vazut caraghios de putina lume la moastele Sf. Ioan Gura de Aur si Sf. Andrei, vreo 5-6 persoane,taman in zi de praznuire. In partea stanga, la icoana maaaare si splendida a Maicii Domnului, numai vreo doua persoane. In rest, o coada de vreo 20-30 de oameni pe mijloc, asteptand sa le vina randul la parinte. Cum intra lumea in biserica, se aseza la coada de mijloc. Eu nu zic, o fi avand har mare parintele acela (nu stiu daca era par. Ciprian sau nu; o persoana spunea ca dansul e), se pare ca este si ctitorul bisericutei aceleia, dar intai ne inchinam la moaste, mai ales ca nu avem privilegiul chiar in fiecare an, apoi la icoane, iar mai apoi lasam si acatiste si cerem sfaturi duhovnicilor, nu venim la ei ca la duhul din lampa lui Aladin.

Oricum, pentru cine doreste sa vina, in program scrie ca acolo se face slujba in fiecare zi (acatist si vecernie), iar sambata, duminica si in sarbatori, Sfanta Liturghie, iar preotul (nu se spunea care) este in biserica dimineata, pana in 12 si seara pana in ora 20 sau 21.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote