View Single Post
  #10  
Vechi 18.11.2009, 03:12:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Geo, te inseli. Parerea mea este ca cei care cunosc invatatura crestina ies la suprafata ca uleiul pe apa.
Sunt foarte putini pe forum.. in privinta ta, nu cred ca cineva a pus la indoiala faptul ca exprimi invatatura bisericii.
Iar in privinta lui Zaharia, la fel, nu cred ca a tagaduit cineva faptul ca exprima adevarul. Doar ca adevarul nu este intotdeauna placut urechilor.

In rest ai dreptate.
Dar cum poti schimba situatia? Cum poti face un apel ca lumea sa inteleaga ca o singura invatatura este buna (nu orice fel de invatatura). Ca pe multi ii lasa rece argumentul ca ei se plaseaza in afara sau impotriva invataturii lui Hristos!
Multi spun ca ei cred dar nu stiu in ce cred si nici nu-i intereseaza sa afle! Si iti vorbesc despre iubire, despre Dumnezeu, despre orice.. dar nu-i intereseaza Adevarul. (ca-i judeci, ca nu-i intelegi, ca nu-i iubesti etc.)

Eu am aflat pe acest forum lucruri pe care poate nu le-as fi gasit in alta parte, dar f rar! In rest 90% timp pierdut. Dar altminteri imi ridica tot felul de probleme la care stau si caut tot singura raspuns (carti online, in principal), imi da o preocupare constanta. Cand conduc, gatesc, fac sport.. ma gandesc la vreo intrebare pusa de cineva. Nu stiu daca e bine sau nu. Daca as trai in ortodoxie in mod real, as stii raspunsurile, nu?
(Un lucru grav: este greu sa ma abtin sa nu ironizez pe cei ce posteaza aberatii grosolane.. pentru mine este un pericol permanent, mai ales anumiti useri care evident nu stiu nimic, dar se considera etalonul ortodoxului.. poate ironia nu este buna, dar nu este nimeni sa-i traga de maneca sa le spuna ca gresesc si raspandesc erezii? ..mai mult pacate strang decat informatii. Si eu ma intreb uneori ce se intampla aici..)
Reply With Quote