View Single Post
  #37  
Vechi 14.04.2016, 11:59:41
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Mă întrebam...Dumnezeu atunci când da un dar divin, de exemplu dragostea...îl mai ia înapoi?
Nu Dumnezeu isi ia inapoi harul/darul pe care il daruieste, ci noi, in neputinta si pacatele noastra, il pierdem.
Nu stiu care a fost relatia cu prietenul tau dar este clar din ce descrii ca esti foarte tulburata de despartirea cu el sau ai impresia ca ti-a facut mult rau. Cel mai important lucru este sa analizezi ce rau ti-a facut el, ce rau i-ai facut tu, sa incerci sa intelegi implicarea fiecaruia dintre voi ce a fost in acea relatie, iar in final sa ierti totul, si lui si tie. Personal am trecut si eu prin aceasta, cand aveam impresia ca urasc persoana cu care fusesem, dar facand pasii de mai sus si cu un pic de rugaciune catre Maica Domnului, am dobandit linistea pe care ti-o doresti si tu, am cautat un moment in care sa ii spun clar tot ce m-a deranjat la el astfel incat sa nu il jignesc/ranesc, am ascultat ce avea sa-mi spuna si acele resentimente au disparut ca prin minune, caci minunate sunt lucrurile Domnului :)
Roaga-te pentru el, roaga-te pentru tine sa poti ierta, nu te departa nicicand de biserica si tot ce include o viata crestina, incearca sa nu ranesti, sa nu jignesti sub nici o forma chiar daca ai dori sa faci acest lucru, iar cand te simti linistita vorbeste clar cu el si lucrurile se vor rezolva. Acum lupta este si mai mare fiind o perioada speciala dedicata ingroparii si Invierii Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
Spre a Lui slava iti doresc sa iti gasesti linistea sufleteasca mult cautata
Reply With Quote