View Single Post
  #17  
Vechi 06.02.2012, 12:39:03
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Mda.... si eu sunt pentru canonizare....... voia lui Dumnezeu poate fi schimbata..... parintele Arsenie Boca e cu adevarat sfant...... toti cei care spun altceva, si care se impotrivesc canonizarii sa mearga la mormant...... dupa acea experienta o sa lupte din rasputeri pentru canonizare....... sunt de acord cu Laura... nu ar trebui sa atace mormantul pana sfantul nu o sa dea de inteles ca vrea sa ii fie scoase moastele...... avem nevoie de un acatist, avem nevoie de o icoana, avem nevoie de rugaciuni... tara oricum e slabita, deznadejdea intra tot mai mult in oameni.... un astfel de sfant poate tine oamenii uniti, poate aprinde acea flacara care ardea in stramosii nostri care au fost mult mai chinuiti, persecutati, ucisi... dar Dumnezeu a ramas mereu pe locul intai..... e bine stiut ca parintele Adrian Fageteanu nu il privea cu ochi buni pe parintele Arsenie Boca, mai ales in ultima parte a vietii. Oricum realizarile parintelui Boca sunt incomensurabile fata de realizarile altor duhovnici romani.... un varf de lance in lupta cu ateismul, un roman patriot, persecutat, smerit peste masura, dur in acelasi timp cu cei care meritau... asemenea marilor sfinti ai crestinismului, si-a aratat sfintenia inca din timpul vietii, marturii fiind sute, daca nu chiar mii..... sunt atatea volume in care oamenii povestesc minuni adevarate... ce dovezi ne mai trebuie, ele sunt in fata noastra.... SF Irodion de la Lainici, a fost canonizat doar pentru ca in timpul vietii a dus o viata smerita, si pentru ca moastele sale erau inca neputrezite...... au fost raportate doar cateva minuni... si cred ca a mai existat si un oarecare scop comercial, inca o sursa de bani in vistierie... in schimb la parintele Arsenie Boca situatia e total opusa....eu am fost si la mormant si am fost si la moastele Sfantului Irodion... e o diferenta enorma, la Prislop te incarci cu energie, de descarci de necazuri, suparari, in fiecare petala de floare de pe mormant simti cum razbate o raza de lumina..... cand am fost eu era un ger groaznic, dar cat am stat la coada la mormant, cateva ore, transpirasem, si nu imi puteam explica de ce, nici eu nici prietenii cu care eram..... sunt volume intregi cu astfel de marturii... trebuie doar culese... oricum parintele o sa ramana in sufletul nostru ca sfant, indiferent daca va fi canonizat sau...... Doamne ajuta!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote