View Single Post
  #1  
Vechi 04.05.2015, 21:13:38
Brayan Brayan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2015
Mesaje: 10
Implicit Crede si nu cerceta !

E mai bine sa Crezi si sa nu cercetezi?Si daca vei incepe sa cercetezi ce se v-a intampla?Oare te va face sa nu mai crezi?Sa te indoiesti de credinta?Sa crezi doar in ceea ce vezi?
Cred ca e mai bine sa crezi ca exista un Dumnezeu care te ajuta in viata,ca trebuie sa te inchini Lui si sa IL Preamaresti sa te rogi/multumesti si toate tainele care l-eam invatat de la parinti,sa citim Biblia fara indoiala fara a pune intrebari,doar citita si crezuta,dar....mereu exista un dar.
Am 25 de ani,pana acum credeam si atat,simt credinta simt iubirea fata de Dumnezeu simt multe lucruri care orice crestin le simte mai mult sau mai putin dar...iarasi un dar,de o vreme am inceput sa cercetez si sa pun foarte multe intrebari,am inceput sa vizionez foarte multe documentare,nu ce are la baza secte,stiintific vorbesc,mi-au fost indeajuns nu mai mult de 10 documentare ca sa am 1000 de intrebari si cateva indoieli.
O sa am cateva intrebari la care vreau ca cine stie sigur si se bazeaza pe un raspuns concret sa raspunda,poate voi o sa ma ajutati sa vad partea mai clara a lucrurilor.


Incep de la creatie.Dumnezeu a muncit sase zile si a saptea s-a odihnit.
1.Care este a saptea zi?Biblia spune de sambata(sabatul)noi tinem Duminica,care e a saptea zi?

Adam si Eva
Adam si Eva au fost primii oameni creati care au cazut in pacat,Adam si Eva au avut doi fii si totusi Biblia spune ca"Si Cain a cunoscut-o pe femeia sa; si ea, zamislind, l-a nascut pe Enoh; si a zidit o cetate si a numit cetatea dupa numele fiului sau, Enoh"
1.Au mai fost si alti oameni creati dupa Adam si Eva?Biblia la capitolul Creatie nu spune decat despre cei doi,dupa izgonire si dupa pacatul lui Cain,Cain deja cunoaste o alta fata,ba mai mult existau mai multe tinuturi si deja se vorbesc despre cetati inca din primii ani de la Creatie,inteligenta a fost umanitatea inca de la inceput,nu vi se pare?

O sa incerc sa pun niste intrebari mai scurte si mai concrete.
Cum a reusit Noe sa construiasca o astfel de arca in acele timpuri?Titanicul cred ca era mic fata de acea arca(singur)
Cum a rezistat acele creaturi dupa ce pamantul se umpluse de ape,apele au depasit varful celui mai inalt munte,la o asa altitudine...pune semne de intrebare

Am o groaza de intrebari...
In ultimele sute de ani nu exista vreo carte cu vre-o minune mare cu existenta la ceva,singura fiind Vremurile de acum 2000 sau -2000 de ani...
Daca punem in calcul scrierea Bibliei,exista documentare precum ca exista documente interzise,documente care au fost ezitate intentionat a fi scrise in Biblie,Oare?
Precum si din viata lui Iisus,lipsesc ani buni care nu exista nimic in a demonstra ce a facut unde a fost in acei ani . . .
Cine a citit Biblia nu a avut cumva un mic sentiment ca lipseste ceva?

Last edited by Brayan; 04.05.2015 at 21:20:12.
Reply With Quote