View Single Post
  #4  
Vechi 04.05.2015, 21:35:42
Brayan Brayan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ohoo daca ar fi singurele
Biblia e plina de contradictii si chestii ilogice judecate prin logica de azi.

E drept ca mai apar tot felul de raspunsuri partial multumitoare ,dar cu cat stiinta inainteaza,cu atat mai greu acele raspunsuri satisfac mintea dpdv strict rational.
Dictonul de aceea ar trevbui sa sune asa ,'Cerceteaza si crede! "Chiar daca descoperi lucruri irationale ,crede ,da credit mai mult credintei tale decat ratiunii ,fara a incerca vreo clipa sa fugi de ratiune .
Ar trebui sa deprindem intelepciunea copiilor ,care desi stiu ca un caine e periculos,se duc cu nevinovatie catre el,si acelea nu le face nimic .
Credinta este o nebunie in fata lumii, dar lumea nu poate oferi ceea ce poate oferi cre3dinta
Credinta ne da viata vesnica,stiinta nu ne poate decat prelungi utin batranetea.Credinta ne da linistea ,stiinta ne face sa ne indoim de toate .

Raspunsul la probleme nu vine din ratiune ci din icnredintarea lor in voia lui Dumnezeu. Lasa problemele tale in voia lui Dumnezeu, ca sa auzi glasul interior care iti va lamuri mai mult ce ai nevoie decat ceea ce intrebi.
Iti va da mai mult intelepciune decat cunoastere
Frumos spus,nu vreau sa credeti ca am devenit Ateu sau ma indepartez de Dumnezeu,nu,atunci cand imi este greu si ma rog simt din plin alinarea de care am nevoie,asa numim noi din punct de vedere spiritual,stiintific e cu totul altceva. Biblia avertizeaza in legatura cu,cunoasterea stiintei.

Ganditi-va doar cat s-au schimbat intr-o suta de ani,vorbind din punct de vedere stiintific,dar in 2000 de ani?am o impresie ca a fost mult mai mult atunci decat cunoastem noi
Reply With Quote