View Single Post
  #30  
Vechi 19.04.2010, 16:07:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar tu cum iti explici toate chestiunile prin care omul, in detaliu, copiaza lumea animala? De exemplu (poate pentru unii e surprinzator), arta e unul dintre domeniile care, desi considerate de unii foarte spirituala, incearca sa excite exact instinctele noastre animalice (forme sau sunete). Si nu ma refer la ceea ce inteleg unii prin instincte animalice, adica la chestii cu batai sau injuraturi etc.
Ai dreptate, facem asta si uneori cu multa voluptate.
Dar cred ca stii deja cum imi explic: asta este starea noastra cazuta.
Edit: si cum spune carmina: involutie.

Dpdv crestin, desavarsirea omului presupune o existenta diametral opusa lucrurilor pe care le descrii tu, si cam asta e batalia vietii noastre. E un proiect de proportii epice :)) adica-ti stau impotriva propria biologie, societatea, tot. Dar nici nu esti singur. Si se poate. "E unii care poate", deci cred ca putem toti sa nu mai fim animale, ci sa fim ce am fost inainte de toate: chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

Oamenii sunt ceva foarte frumos si complicat si au un potential enorm pe axa verticala. Din animale pot iesi doar alte animale. Din noi poate iesi si altceva, deci nu suntem animale :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote