View Single Post
  #272  
Vechi 22.06.2014, 15:17:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Mă bucur mult să vă revăd pe forum atât pe dvs, cât și pe domnul Cezar (care s-a reînscris de câteva zile)!
Da, sunt de acord cu dvs: important este că unele lupte se mai și câștigă.
În privința analogiei cu persecuțiile regimului comunist, autorul articolului menționează câteva dintre cele mai groaznice metode de tortură fizică și psihică, prin care deținuții erau obligați să apostazieze, iar apoi autorul precizează - ca și cum ar dori să atenueze oarecum gravitatea faptelor abia menționate - că, totuși, în biserici se oficia în continuare Sfânta Liturghie. Da, unii creștini oficiau Sf. Liturghie în lăcașe de cult, în timp ce alții, în închisori, își sacrificau viața pentru ca măcar să nu fie forțați să-L blasfemieze pe Dumnezeu. De aceea consider că analogia dintre persecuțiile suferite de către creștini în închisorile comuniste și situația celor din Danemarca zilelor noastre este, totuși... exagerată.
Hristos în mijlocul nostru!
Cu deosebit respect,
LS
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote