View Single Post
  #221  
Vechi 26.10.2010, 15:09:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Frumos spus si adevarat!
Asta imi place mai mult decat idea ca Biserica ne-ar da in fiecare moment cu precizie matematica lista lucrurilor pe care avem voie sa le facem si pe care nu avem voie sa le facem, per care ati expus-o mai sus.
Dumnezeu ne iubeste si ne-a creat dupa chipul Sau, adica liberi: pacatul ne inrobeste, si pe masura ce ne eliberam de el devenim din ce in ce mai liberi sa discernem raul de bine.
Eu asa am inteles crestinismul. Cred ca ideea ca noi, laicii, am fi toti niste copilasi carora preotii si episcopii ar trebui sa ne spuna in fiecare clipa ce trebuie sa facem, este o ispita. Atat catolica, cat si ortodoxa, de altfel.
Aici e aici- omul are o natura complexa- ne asteptam sa-l cunoastem din doua trei vorbe. E putin. Cine a spus ca Biserica ne impune- iubirea fata de Dumnezeu ne obliga sa gasim calea spre a nu gresi , spre a ne impaca cu sinele nostru. Ni se pare ca unii au dreptul sa gandeasca intr-un fel anume, altii nu- pe ei ii vedem obtuzi.Indiferent cum ne manifestam libertatea pe care ne-a dat-o Dumnezeu, este important sa alegem calea cu mai putine compromisuri-sa nu gresim.Idei precum- cat ni se permite imi par ridicole. Noi suntem propriii cenzori ai gesturilor, pana unde mergem. Iubirea nu se scoate la vanzare, e tainica, are farmecul ei .As mai adauga ceva- e important sa fim sinceri cu identitatea pe care o afisam in fata oamenilor.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 26.10.2010 at 15:18:51.
Reply With Quote