View Single Post
  #55  
Vechi 31.08.2011, 00:09:33
elena1503 elena1503 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit multe minuni pe care Sf Necatrie le-a facut unei pacatoase

Buna-seara, ma numesc Elena si am 23 de ani, as vrea sa va povestesc pe scurt ultimile luni din viata mea pentru ca si voi sa vedeti cum am vazut si eu cat de mare este puterea si iubirea lui Dumnezeu pentru noi. Eu sunt o fata ff. pacatoasa, am facut multe, multe rele, de la faptul ca am stricat casa unui barbat insurat indragostindu-ma de el, pana la faptul ca m-am folosit de trupul meu pt a castiga bani...din fericire m-am trezit, iar Dumnezeu mi-a luminat mintea dandu-mi putere sa nu mai privesc inapoi, si in luna martie m-am hotarat pt a nu stiu cata oara sa termin cu toate prostiile, m-am despartit, am plecat din oras si am cautat sa gasesc un servici cinstit. Nu a fost usor deloc pentru ca dupa multi ani in care m-am obisnuit cu o viata usoara plina de distractii si prostii m-am trezit singura intr-o tara straina fara nici un ban, cu un servici platit ff putin; nu imi ajungea nici de mancare, nici macar un om cu care sa vb, simteam cum totul se ruineaza, familia departe, imi era rusine de ei, nu le puteam spune cum ma simt; ei nu au stiut nicodata ce fel de om eram eu de fapt, nu am vrut sa ii ranesc, ei fiind oameni cu o pozitie sociala cat de cat buna si cu frica de Dumnezeu, mi-au oferit mereu tot ce au avut dar pt mine nu a fost suficient din pacate si am luat-o pe cai gresite... dupa 2 luni, stand intr-un sat izolat la familia la care lucram, deja intrata intr-o stare de depresie in care plangeam intr-una si nu vedeam iesire din acea durere si dor, vroiam sa am bucuria vietii cinstite, sa ma bucur de viata fara sa mai pacatuiesc. Acolo era numai singuratate, saracie, tristete, dor de familie...apoi l-am descoperit pe internet pe Sf Nectarie. Nu imi venea sa cred cate minuni, cata bucurie a adus in viata altor oameni, le citeam de nenumarate ori pentru ca in viata mea trista bucuria lor ma lumina si ma bucura. Cu nadejde si tarie ca Bunul Dumnezeu ma va ajuta si cu rugaciunile Sf Nectarie, ca voi reusi sa gasesc un servici bine platit, ca imi voi gasi noi prieteni buni si credinciosi, ca ma voi muta intr-un oras si voi gasi chirie cu oameni cumsecade, am inceput sa ii citesc al doilea acatist timp de mai bine de 40 de zile; in acest timp din fericire i-am descoperit si pe Sf Ioan Rusul, Sf Efrem cel Nou, Sf Parascheva si Sf Maica Maria Egipteanca, careia m-am rugat sa ma ajute sa sting dorul si ispitele care ma intristau si imi faceau atat de mult rau, Paraclisele si Acatiste ale Maicii Domnului (timp de 40 de zile). Imi vine sa plang acum pt ca nu pot sa cred ca pot spune ca ieri am primit primul salariul dupa o saptamana de munca la noul meu loc de munca platit f bine, DA, am reusit sa imi gasesc un loc de munca exact cum visam; Sfintii acestia bineplacuti lui Dumnezeu m-au ajutat pe mine, o pacatoasa, sa imi gasesc un servici bun, mi-am facut prietene bune in casa unde mi-am gasit chirie (mi-am gasit chirie dupa 10 zile in care nu gaseam nimic, exact cu o zi inainte de data in care familia unde eram mi-a spus sa parasesc casa, nu aveam nici macar jumatate din suma, dar oameni acestia m-au asteptat cu diferenta de bani pana la primul salariu vorbind cu ei doar la telefon).
Am prieteni noi acum, am servici, nu mai stau izolata, zambesc si ma bucur de noua mea viata; toate acesta nu sunt decat ajutorul lui Dumnezeu; i-am promis Sf Nectarie, Sf Ioan Rusul si Sf Efrem cel nou ca voi marturisi minunile pe care le-au savarsit cu mine, nu am cuvinte sa va spun cat de mult le multumesc si cat incerc acum sa ma feresc de ispite si sa nu mai cad in pacat. Nimic nu se compara cu bucuria pe care o ai dupa ce castigi bani municiti cinstit...sa nu va lasati inselati de bucuriile trecatoare ale unui vieti pacatoase si murdare pt ca prin rabdare si chiar daca trebuie sa suferi putin si sa induri ce vine dupa ce vezi ca Dumnezeu te ajuta daca si noi incercam sa ne lasam de pacat, sa postim si sa ne rugam, apoi simti implinirea; e atat de bine sa te simti implinit si sa privesti cu incredere viitorul. Sunt multe minuni in care Sfintii acestia iubiti m-au ajutat am plecat odata cu masina pe o ploie torentiala intr-un oras departe de satul in care locuiam neavand nici macar o harta si am ajuns cu bine,eram pe punctul de a cadea in plasa unora care imi promiteau ca voi face un curs la ei ma oprea sa nu le trimit bani pe care mii cerusera pentru a putea incepe ,ba nu gaseam banca ,ba nu puteam sa le transfer bani si dintr-o data ceva m-am razgandit brusc si am plecat acasa fara sa le trimit ceva.. ca apoi la cateva ore sa aflu ca era o inseletorie si acele cursuri nu existau si cel mai important lucru mai presus de ce mi s-a intamplat mie este faptul ca imediat dupa cele 40 de zile in care am citit aceste actiste si am tinut post sora mea a aflat ca i s-au inmultit chisturile care le avea la san si in urma controlului a primit tratamentul adecvat ca nu cumva sa scape de sub control .Tin sa precizez ca Dumnezeu le randuieste pe toate cum e mai bine; eu ma rugam sa imi fac acte aici dar altfel au fost randuite lucrurile, m-am angajat in schimb si actele mai tarziu le voi face...sa nu deznadajduiti, sa va intariti prin rugaciune; daca o pacatoasa ca mine a fost ajutata e dovada cea mai vie pt mine ca Dumnezeu asculta rugaciunile si celor mai netrebnici crestini.
VA MULTUMESC PENTRU TOT AJUTORUL, PREASFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU, SF NECTARIE, SF IOAN RUSUL, SF EFREM CEL NOU, SF PARASCHEVA SI SF MARIA EGIPTEANCA, SF NICOLAE, SF GHEORGHE SI TUTUROR SFINTILOR !
Reply With Quote