Subiect: Nasii
View Single Post
  #6  
Vechi 06.02.2016, 11:55:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nașii de cununie trebuie să fie căsătoriți, însă la botez doar o singură persoană este naș sau nașă.
La casatorie trebuie sa fie casatoriti pentru a da ei insisi exemplu de credinta in familie, de felul in care un crestin trebuie sa traiasca in casnicie.

Pe mine ma deranjeaza putin regula ce priveste nasii de botez.
Nu stiu daca scrie undeva clar.

Stiu ca sunt unii care aleg de nas de botez o sora, sau un un frate, sau o persoana singura.
Nu mi se pare insa corect, pentru ca asa cum parintii biologici sunt mama si tata si nasii (parintii spirituali) ar trebui sa fie tot mama si tata.
Si mai este un aspect: daca alegi pe cineva care este casatorit sa fie nasa, atunci nu poti sa faci separatie si sa fie numai unul din parteneri nasi.
Celalalt ce se cheama ca este atunci?
Mai ales ca amandoi participa la botez.
Si mi se pare ca poate nasii de botez sunt mai importanti decat cei de cununie si tocmai ca ar trebui sa fie doi si nu cum am auzit adeseori un copil chiar, sau ales numai din considerente lumesti.

Cred ca multi se ghideaza la alegerea nasului mai ales dupa aspectul lumesc - adica nasii preiau copilul in caz ca se intampla ceva cu parintii.
Dar ei au rol important si in rest. Trebuie avut in vedere si alte aspecte, mai ales pe cel duhovnicesc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote