View Single Post
  #5  
Vechi 26.09.2011, 18:21:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Am si eu o mica intrebare.
Ma duc cu sotia mea la biserica si nu stam unul in stanga (sotia mea) si celalalt in dreapta (eu), stam amandoi in partea dreapta, asa ne place noua sa fim impreuna tot timpul, chiar si in biserica ne tinem de mana, si cand stam la rugaciune ne tinem de mana.

Preotul spune ca femeile sa stea in stanga iar barbatii in dreapta. Oare este pacat ceea ce facem noi, adica nu respectam aceasta regula?

Multumesc frumos si astept raspunsuri.

Domnul sa fie cu voi.
Oare daca preotul a spus asa , mai indrasnim noi sa cirtim ?
Pai mergem la biserica ca sa ii invatam, pe ceilalti legile noastre sau ca sa invatam sa traim noi in Hristos in orice imprejurare .
Nu este destula autoritatea unui preot ca sa ne infricosam de poruncile si sfaturile lui Hristos si este musai sa mai facem noi un testing prin forum ca sa vedem daca nu cumva defapt NOI avem dreptate si nu pirlitul pe popa ??!!
Orice crestin cu citusi de putina credinta , cind intra in biserica traieste ca nu este la masa in sufragerie pe fotoliu ci este in casa Celui Mai Mare dintre Imparati si pt. aceasta in mod spontan este mai smerit ca oriunde , mai cu retinere, mai cu sfiala, fara indrasneala la nimic si se face cit un purice gasindu-si locul in liniste si smerenie printre ceilalti crestini .
De tinut de mina este timp de la Hristos , har Domnului, sa o ti pina se ofileste , nu este nevoie ca in biserica sa mai faceti asa ceva ! Acolo in mod firesc alta dragoste te inunda si pune stapinire pe tine si daca ar fi posibil pe alt Cineva ai dori sa atingi cu mina !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote