View Single Post
  #508  
Vechi 14.02.2012, 10:12:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru mine, ca mirean, chiar asta este. Dacă aș fi călugăr, aș avea mai multe rugăciuni de spus, mai multă pravilă. Spune-mi, tu în post faci mai multe fapte bune și în afara postului mai puține? În post faci mai puține păcate și în rest mai multe păcate? Dacă nu, care este atunci diferența?
Pot sa-ti spun atunci ca ai desfintat postul si l-ai inlocuit cu un regim alimentar.Daca postul nu e insotiti de rugaciune mai multa, de pocainta mai multa, de sarguirea in lucrarea faptelor bune atunci e regim alimentar.
Citat:
...patimi și păcate pe care le reiei cînd se termină postul sau cum, că nu pricep unde bați?...
Postul reprezinta momentul potrivit de a pune inceput bun si a-l continua dupa aceea.
Citat:
A scoate carnea din viața ta este o înfrînare sau o nevoință care, mai ales în zilele noastre, este o virtute. Carnea presupune toxine din cele mai diverse și mai periculoase, iar dacă nu te gîndești la tine prea mult, fă-o pentru micuții tăi.
O infranare e o vartute.dar daca vartutea asta nu e insotita de vartutea rugaciunii, ramane regim alimentar.
Citat:
Stai puțin, nu te grăbi. Ceea ce fac eu în casa mea nu este literă de lege pentru ceilalți sau normalitate pentru ei. Mă refer la faptul că în perioada sarcinii și a alăptării nevastă-mea nu ține posturile - și tu singură ești de acord cu asta. Ceea ce ți-a scăpat, deși am mai vorbit despre asta, este că eu mănînc ceea ce ea mănîncă și ea mănîncă ceea ce eu mănînc. Acum vreo trei ani ea a renunțat la porc, ceea ce m-a determinat să renunț și eu după scurtă vreme. Cînd eu am început să merg la biserică și să țin toate posturile, ea nu făcea lucrul ăsta, dar după o vreme ne-am sincronizat din nou, căci a ținut și ea absolut toate posturile cu mine. Am hotărît deci că este mai bine să mîncăm aceleași lucruri împreună. După o vreme vom începe din nou să ținem posturile rînduite de Biserică, dar să știi că pînă atunci vor fi multe zile în care nu vom gusta nici pește, nici ouă, nici lactate pentru simplul motiv că se întîmplă deseori să nu avem în meniu decît vegetale.
Ionut, dezlegarea la manacruri de dulce in post se da ptr copii, femei insarcinate, lauze si batrani. A spune ca nu ti postul ptr a fi in ton cu sotia mi se pare o inselare.
Adica si tu esti gravida? Sau si tu alaptezi? Atunci cum poti sa iti impropriezi o dezlegare data doar anumiteor cateorii de persoane?
Sau crezi ca sfintii parinti, care au randuit perioada postului, au foat mai lipsiti de dragoste decat tine, de nu au acord dezlegare si tatalui la mancarea de dulce atunci cand mama e insarcinata?
Citat:
La noi a consuma doar vegetale nu este o tragedie, nici o nevoință, cum e la alții
.
inseamna ca e regim de viata, nu post.Nu infranare. Exact tu spuneai ca infranarea e o vartute.mai mare plata are cel care se infraneaza de la alimentele care ii plac, decat cel care le consuma in mod firesc.
Citat:
Coloseni 2, 16
Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură

Romani 14, 3
Cel ce mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
Multumesc.sa iei aminte la versetele astea cand aduci acuze ca postul celor care consuma carne in zile de dezlegare nu are nici o valoare, pe motiv ca acestia manaca carne.
Citat:
Unde este străduița ta?
Cunosti tu straduinta mea ca sa iti permiti sa vorbesti de ea?
Citat:
Tu ai spus cam așa: copiii mei nu pot mînca fără carne. M-ai șocat cînd am auzit asta. Apoi, cînd ți-am povestit că eu pur și simplu arunc cartofii întregi în cuptor, îi scot după o oră și-i consum așa, ce a zis? "Dar asta e mîncare de post!"
a, te socheaza neputinta altora, mai ales cand acestia sunt copii?
Din trei copii, doi adora carnea iar al treilea sa n-o vada.crescuti in aceeasi casa. Asadar, cui sa dam in cap?
Citat:
Ce faceți voi se numește o alternanță perioade cu excese de hrană moartă urmate de perioade de post de maaare nevoință în care nu renunțați totuși la otrăvurile ce se strecoară pe masă pe motiv că Sfinții Părinți nu ne-au lăsat scris despre ele.
Ionut, am mai spus-o. Nu reduce totul la hrana trupului.O grija aparte ar trebui sa fie cea de hrana sufletului.
Nu cred ca ai stat alaturi de noi sa stim ce consumam zilnic, ca sa iti permiti sa faci astfel de informatii.
Citat:
Tu vezi rigiditate, eu văd cumpătare și echilibru. Domnul ne va judeca pe toți, așa că pregătește-te cu răspuns la întrebarea "de ce le-ai pus copiilor tăi otravă pe masă și M-ai rugat să o binecuvîntez".
Asta daca ai fi tu Hristos.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote