View Single Post
  #39  
Vechi 01.04.2013, 10:27:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mi se rupe inima defiecare dată când, la Sfânta Litughie de ex, părintele zice ’să ne rugăm pentru unitatea credinței’. Să ne rugăm, dar nu cedând noi, nu nesocotind dreapta învățătură, toate culminând cu urările din acest topic.
Iertați-mă.
Te inteleg, Dragos. Si mie mi se intampla la fel. Ma rog in taina ,,pentru triumful dreptei credinte''. Ma rog pentru intoarcerea tuturor la credinta cea adevarata, in vederea mantuirii, nu pentru unitate cu orice pret, in numele oricui!

Avand drept marturie Lumina Sfanta de la Sfintele noastre Pasti, ma doare sa stiu ca altii sarbatoresc in mod gresit. Si ma abtin sa-i incurajez.

De fapt, nici nu se spune ,,Paste fericit!'". Noi asteptam ziua Sfintelor Pasti, nu Paste! Iar salutul nostru va fi ,,Hristos a inviat!'', nu-i uram nimanui sa pasca fericit! Numele lui Hristos trebuie pomenit in aceasta sarbatoare cat mai des, nu trebuie inlocuit cu nimic altceva, caci este cea mai mare sarbatoare crestina. Nu trebuie deplasat accentul pe aspecte lumesti si comerciale.

Ortodocsii nostri care considera ca astazi sunt tot Sfintele Pasti, ar trebui sa-i salute pe catolici si pe protestanti cu salutul pascal ,,Hristos a inviat!'', daca au curajul si daca nu-i mustra deloc constiinta. Daca nu pot face asta, atunci tacerea e de aur.
Reply With Quote