View Single Post
  #221  
Vechi 15.05.2014, 00:38:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cine merge la manastire, in general il cauta pe Dumnezeu, desi se intampla sa caute si numai arta sau mai rau, cat sunt monahii de rataciti... Cei ce-L cauta pe Dumnezeu, pot fi perelini, pot fi dornici sa ajute manastirea cu putina lor putere, sau pur si simplu vor sa se calugareasca. Din prima categorie, limita ar fi cam de trei zile; depinde de manastire. Din a doua categorie, fac parte cei din prima categorie, dupa ce au trecut deja examenul discret al celor de-acolo. Despre a treia nu putem vorbi, fiindca tine in mod special de Harul lui Dumnezeu; adica un sir de coinciodente, intamplari mai mult sau mai putin ciudate, semne si tot asa...
Care sunt cele mai mari manastiri?... Pai... cam cat de mari? Cam cat Casa Poporului? Ce inseamna MARI? Acolo unde ne asteptam sa ne intampine in locul unui staret umil, Insusi Mantuitorul? Daca ar fi sa pun eticheta "manastire mare", probabil ar fi o lista destul de lunga, (iar asta numai pentru cele vizitatre de mine, care sunt departe de a putea fi terminate - evident, doar in Romania) iar asta fiindca am descoperit "manastiri mari" inaintea lui Dumnezeu si acolo unde, cu multa greutate ajunge suflet de mirean.
Eu cred un lucru: inainte de a face noi o lista de cautare, mai bine sa-L lasam pe Dumnezeu sa caute pentru noi, nu numai manastirea, ci si oamenii care sa ne indrume catre ceea ce ne foloseste, dar mai ales si gandurile care sa ne duca spre mantuire!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote