View Single Post
  #2  
Vechi 16.08.2007, 04:25:00
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Shalom
As vrea sa aflu parerile voastre cu referire la casatoriile mixte,ma refer aici la casatoria intre un islamist(musulman)si o credincioasa de religie ortodoxa dar este valabil si invers,cununia civila si religioasa intre o musulmanca si un crestin ortodox.
Shalom!
Parerea mea =casatoriile mixte nu ajung pina la capat ,indiferent de ce religie este ea sau el. Cit e sita noua e ok dupa citiva ani deja nu se mai suporta, fiecare trage la a lui. Cunosc romini aici casatoriti cu fel si fel de natii si sint nefericiti ,ba chiar unii nu-si mai boteaza copii tot pt ca el vrea la ortodocsi ea vrea la catolici sau mai stiu eu la care.Si asa au pierdut rostul credintei ,obiceiurile , mincarea cu care au crescut.Cunosc aici romin casatorit cu filipineza si nu are incotro trebuie sa mamince mincarea ei .(serpi si alte oratanii)Cind vine pe la noi si aude de sarmale si alte mincaruri romanesti i se face gura apa si maninca si doua portii :) Au ajuns niste rataciti fara Dumnezeu in lume.
Cunosc foarte multe cazuri.
In cazul tau nu cred ca ai sa o educi asa usor la ortodoxie pe musulmanca sau o sa fie pentru scurta vreme. Si eu stiu ca mama invata copii mai mult despre religie cum v-a invata nevasta ta pe copii daca nici ea nu stie ?
Reply With Quote