View Single Post
  #9  
Vechi 30.06.2017, 23:27:20
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Neajunsul cifrelor e că nu spun mereu povestea oamenilor din spatele lor, spre exemplu nu știm câte din cele 6000 de cununii sunt între soți cu diferență mare de vârstă, câte sunt făcute pentru cetățenie europeană, pentru programul prima casă, din presiune socială, pentru condiția materială mai bună a unuia dintre soți, pentru buletin de București, pentru mutație din mediu rural, câte se termină cu divorț în primii 5-10 ani etc.

Și câte dintre cele 6000 de cununii civile sunt oficiate și la altar în maxim 6 luni de la înregistrarea la evidența populației.

Dacă ar fi să ținem cont de toate variabilele astea cred că și puținele cifre ar cădea ca un castel de cărți, vedeam într-un studiu că banca i-ar convinge pe tineri să se căsătorească mai abitir decât Biserica, pentru prima casă și alte beneficii privind înlesnirea de credite.
Frate Iorest hai nu mai fii asa negativist! Vorbele astea parca mai tare ma deprima,, cand ma gandesc la tanara generatie. Hai sa nu fim asa negativisti,eu cred ca niste oamenii cae fac pasul asta, totusi cred in sinea lor ca se iubesc.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă stau bine să fac un calcul dintre cei pe care-i știu sunt mai mulți cei care au trăit în concubinaj chiar și câteva luni, decât restul care s-au păzit .
Până și-n grupuri de tipul ASCOR mai sunt care trăiesc împreună înainte de căsătorie, chiar și absolvenți de teologie fac asta doar că în mediile astea se petrece așa mai pe șestache treaba că s-ar putea să se supere episcopul sau consilierii bisericești și adio binecuvântare pentru hirotonie sau pentru a fi profesor de religie.
Eu care am fost mai "nebun" trupeste, inteleg ce inseamna dupa ce ai asteptat niste anii sa mai astepti niste luni ,e omeneste in unele cazuri sa o faci inainte ,se poate intampla,DAR ,exista un DAR,eu zic ca oamenii pot fii de cuvant inainte,stabilim exact cand mergem la Cununia civila si cand la cea religioasa.Problema mare este cand se tot amana "la anul", la anul zici: "te miri cand" dupa aia, cateodata vine botezul,... si nunta?... ?...
Aliluia,vedem noi! :-(
Si iaca asa oamenii nostri traiesc ani de zile ,unul din ei neimpacat deobicei, dar cand unul e mai capos asa e.Trage si celalalt.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote