View Single Post
Vechi 22.11.2020, 08:23:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da dar vezi că nu e tocmai eco-friendly construcția de case în modul actual, poți să stai și în case de chirpici, sau în case cu acoperiș din stuf, pereții din chirpici sunt chiar mai călduroși decât niște bolțari.
Oameni au trăit de sute de ani în case din chirpici, cu acoperiș din stuf :).

Asta e opinia ta nu înseamnă că e opinia Bisericii asta, unde scrie în canoane că e crimă să sacrifici animale pt hrană, canoanele pot fi chiar mai dure decât biblia, dar aici n-am văzut să legifereze aspru.

Chiar mă gândesc că e muncă să crești animale, să le cureți mizeria după ele, să le dai tratamente, mâncare, apă la un moment dat și inevitabil nu vor mai da lapte, nu se vor mai oua și vor fi tăiate pt că consumă furaje și apă degeaba, produc dejecții care pot polua, vacile produc emisii de seră, găinațul de la păsări e acid și arde pământul.
Deci e chiar eco-prietenos să împrospătezi șeptelul de vite și restul.

M-am referit la produse animale care presupun uciderea animalului, unsoarea din care se fac săpunuri se ia după ce se taie, produse cosmetice, sau poate combustibil, fildeșul care se ia din rinoceri, elefanți, pieile din care se fac îmbrăcăminte, huse, chiar și pergamente se făceau din piei de vițel pe care apoi erau așternute texte considerate sacre.

Eschimoșii care trăiesc într-un frig mare, nu au legumele și fructele pe care le avem noi, nu se pot hrăni cu licheni, și atunci ucid reni, foci, cu untura de focă se ung pt a nu le degera nasul și urechile, poate o mai folosesc și pe post de combustibil să aprindă o feștilă.

Oamenii de când e lumea și pământul ucid animale și pentru a-și apăra culturile în care au investit, în ziua de azi o investiție ajunge la mii de euro -bani pt semințe și benzină la utilaje, arat, semănat, treierat, irigații, prețul la recoltat și desfăcut dacă se înmulțesc dăunătorii le ucid.
Deci chiar de oamenii s-ar hrăni doar din culturi,fără carne ar ucide animalele și păsările care le mânâncă culturile.

Adam a dat nume animalelor pentru că el a fost pus de Dumnzeu să stăpânească deci omul e în vârful lanțului trofic și mai important ca un animal, în multe culturi era semn de bărbăție să te lupți cu leii, regele David se lupta cu urșii.

Culmea că tot din Facere am dat eu citatul în care Cain care a jertfit legume n-a plăcut Domnului ba l-a și ucis pe Abel care a jertfit cele întâi născute din turma lui.

Deci cel pervertit de ură se pare că era vegetarian, iar celălalt era primul drept ucis din istorie faptul că sacrifica animale nu l-a împiedicat să fie drept înaintea Domnului.

Dacă stăteai în deșert, nu într-o grădină idilică, nu puteai crea sere artificiale cu conducte care să străbată deșertul sute de kilometri și să irige, carnea se strica într-o zi două că nu aveai frigidere, oamenii se deplasau în caravane sau triburi, multe guri de hrănit și atunci se vâna.

Citat:
Acum, fiecare face cum îi dictează conștiința.
Amin, așa să fie.
Dupa cum se vede tu aduci tot felul de argumente cat se poate de... lumesti si omenesti, INSA
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; strica-se-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.
(Psalmi81,5-8)

Constiinta e Una Singura, Cea cereasca, la Care suntem chemati cu totii, astfel ca toti reactionam independent conform cu distanta la care ne situam fiecare de Aceasta Constiinta si Care astfel(corespunzator cu distanta) ne influenteaza mai mult sau mai putin, rezultand astfel oconstiinta individuala(sau partiala), care ne indreptateste sa ne clamam drepturi "depline".

29. Iar conștiința, zic, nu a ta însuți, ci a altuia. Căci de ce libertatea mea să fie judecată de o altă conștiință?(1Cor10,29)

Dumnezeu ne-a chemat sa fim sfinti, dar noi suntem prea preocupati sa devenim... oameni.

7. Dar nu toți au cunoștința. Căci unii, din obișnuința de până acum cu idolul, mănâncă din cărnuri jertfite idolilor, și conștiința lor fiind slabă, se întinează.
10. Căci dacă cineva te-ar vedea pe tine, cel ce ai cunoștință, șezând la masă în templul idolilor, oare conștiința lui, slab fiind el, nu se va întări să mănânce din cele jertfite idolilor?
12. Și așa, păcătuind împotriva fraților și lovind conștiința lor slabă, păcătuiți față de Hristos.
(1Cor8,7.10.12)
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 22.11.2020 at 08:25:32.