View Single Post
  #8  
Vechi 13.05.2022, 06:24:28
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Il ascultam de ceva timp pe staretul de la Oasa pe youtube si imi placea mult felul in care explica, vorbea, felul in care se raporta la multe lucruri...
...

Legat de ceea ce ai zis ca monahii sunt mai favorizati in a ajuta aproapelui decat preotii si eu ma gandeam la acelasi lucru sincer desi mi-era jena sa o zic in idea de a nu supara...
...

preotii de la parohia unde am crescut ( langa casa parintilor mei) care chiar ma recunosc si ma intreaba ce mai fac, cum imi e atunci cand ma mai vad prin Braila la biserica dar nu am simtit nici o chemare sa merg la ei la Spovedanie. Sau poate era si rusinea, nu zic nu...
Monahii sunt retrasi din societate, n-au raporturi sociale, si isi dedica tot timpul lui Dumnezeu si, la fel de mult, aproapelui daca sunt solicitati; n-au de ce sa se grabeasca, nu-s presati de reguli de societate, au timp de rugaciune si de meditatie.
Da, sunt mai favorizati.

N-am stiut ca staretul de la Oasa te-a convins deja, dar mizand pe cele de mai sus, contam exact pe cele pe care tu le-ai auzit de la el; sunt ca o garantie ca fata de el te poti deschide de tot.

Simt ca tu vrei sa-l... creditezi pe duhovnic cu incredintarea unor "secrete" de care ti-e greu sa te desparti, dar nu pentru ca ti-s dragi, ci pentru ca-s rusinoase, iar astfel fata de duhovnic tu vei ramane oarecum... "murdarita", pe cand fata de ceilalti din jur iti vei pastra statutul public "nepatat".
In acest caz mi se pare, te rog sa ma ierti, ca pui pret prea mare pe mandria care ti s-o fi semetzit in anii nespovediti.

Am ajuns la concluzia asta din recunoasterea ca spovada e un impediment in calea impartasirii si ca rusinea in fata preotilor copilariei e o alta piedica spre spovada.
De aceasta "mandra"(orgolioasa) alexa creata trebuie sa te debarasezi!
Tu trebuie sa-l convingi pe duhovnic prin smerenie ca esti onorabila, nu mandra si inchipuita; vrei sa te schimbi fiindca nu erai pregatita sa rezisti conditiilor care au favorizat greselile.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.05.2022 at 18:28:43.
Reply With Quote