Subiect: Postul +
View Single Post
  #10  
Vechi 18.02.2009, 04:04:50
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Recunosc că nu am tinut post negru niciodată si de fapt nici nu mi-am impus așa ceva, dar sunt sigur ca cele arătate mai sus sunt reale.
Si foarte bine ai facut Cristi! Sa nu ne amagim ca prin impunerea postului total(negru) avem sanse mai mari de a castiga mantuirea.

[COLOR=Blue]"In perioadele de post nu ne subnutrim, periclitandu-ne astfel sanatatea, ci ne asumam un exercitiu de vointa autoimpus, dupa[/COLOR] [COLOR=Blue]puterea si starea noastra spirituala."[/COLOR]
-Cristi, mi se pare fffff. bine punctata ideea.Dealtfel,sfintii parinti ne-au atras atentia asupra faptului ca in orice nevointa se poate amesteca mandria!!!

Unul dintre parintii pustiei, dupa ce intrerupsese un post exagerat de aspru, a vazut cum dracul pleca de la el. Adica tocmai intreruperea acelei nevointe lipsite de dreapta socoteala i-a fost de folos si nu postirea aceea.

Cu multi ani in urma(vreo 12 ani sa tot fie) am auzit in biserica mea, zvonuri, cum unii enoriasi mai ravnitori, au tinut post total intreaga Saptamana Mare!"Necoapta" fiind la acea vremea, mult rusinata m-am simtit la auzul acelor vesti... si repede am zis in sinea mea: pai daca acesti oameni varstnici si cu probleme de sanatate, au fost capabili de atata jertfire, oare nu se cuvine a incerca si eu postul total macar ultimele 2 zile? Zis si facut...am purces la drum......in ajunul Invierii , senzatie de moarte iminenta, atacuri de panica, rau si rau.. radeau dracii de mine fratilor, ca doar ,doar in ultima clipa sa ma faca a nu mai fi in stare de a lua Sf Impartasanie in noaptea Sfintei Invieri a Domnului Hristos..[SIZE=2]
[/SIZE][SIZE=3][SIZE=2]Bine venita mi-a fost acea lectie, prin ea am inteles o data ptr totdeauna ca cei care sunt la inceputul razboiului duhovnicesc nu trebuie sa se arunce in lupta mai presus de puterea lor. Cine nu are grija de sanatatea sa, sub pretext ca poate rabda posturi aspre, se afla in inselare.[/SIZE]
[SIZE=2]Este adevarat faptul ca unii dintre marii sfinti ai Bisericii s-au nevoit in posturi care le puneau in pericol sanatatea, numai ca nu oricine le poate urma nevointa.Sfintii Parinti au scris destul despre pacatul ravnei fara de masura, pacat in care cad incepatorii care se straduiesc sa ajunga la sfintenie intr-un timp scurt si trecand cu vederea povetele duhovnicesti ale inaintasilor.[/SIZE][/SIZE]
Reply With Quote