View Single Post
  #622  
Vechi 11.11.2014, 11:55:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Iuliu, pana una alta, noi traim in lume, si sincer, mi se pare aproape blasfemie sa nu ne dorim binele si in lumea asta. Dumnezeu nu ne-a lasat doar sa suferim; daca era asa, probabil ne trimetea direct in Iad; Dumnezeu nu ne-a lasat pe Pamant ca sa fim delasatori si sa nu luptam pentru "mai bine"; pentru un mai bine colectiv si nu doar pentru binele unora sau doar pentru binele personal.

Iisus Hristos, apoi Apostolii au vestit Cuvantul lui Dumnezeu, era ceva normal in a nu sta intr-un loc; Iisus a avut o misiune, s-a jertfit pentru noi, apoi a lasat aceasta misiune in mainile apostolilor. In schimb noi avem misiunea de a asculta cuvantul lui Dumnezeu, nu de a-L vesti mai departe; pentru asta exista acum preotii, iar pentru a face ascultare nu ese necesar sa fim nomazi.

Atunci, de ce sa nu luptam sa ne fie mai bine si pe acest Pamant? In aceasa tara in care ne-am nascut? Nu toti vrem sa fim nevoiti sa emigram din cauza ca in tara nu mai poti face nimic; e fapt, nu cred ca cei care au emigrat au emigrat de bine ce le-a fost in tara. Nu ar fi frumos sa vina vremea cand fratii nostrii din diaspora vor putea veni inapoi in tara, putand spera la mai bine, cand se vor intoarce parinti la copii acasa, cand se va putea trai decent si in tara?

PS: Scuzati postarea imensa, dar sunt intr-o dispozitie tare ganditoare zilele astea (totul din cauza alegerilor - pe cine sa aleg sa simt ca macar va fi/se va incerca a fi diferit; am ajuns si la o concluzie finala).

Anita, Ponta se axeaza acum mai mult pe Transilvania, sa obtina si de la noi ma multe voturi probabil prin zona respectiva se axeaza si pe Biserici - cum, nu as putea sa zic; pot sa zic doar ca conform celor stiute de mine, Biserica nu ar trebui sa se implica in campanii, nici sa le bage mirenilor aluzii referitor la cel pe care ar trebui sa il voteze. Mi se pare mârșav rau de tot.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 11.11.2014 at 12:00:30.