View Single Post
  #74  
Vechi 19.10.2018, 11:07:18
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
16. Astfel vor fi cei de pe urmă întâi și cei dintâi pe urmă, că mulți sunt chemați, dar puțini aleși.(Mt20,16)
asa e. eu cred ca o inima curata si un gand bun sunt mai importante decat o ingenunchere. o entitate care are nevoie de sclavi este una rea si nu ma intereseaza.

Citat:
În prealabil postat de DragosP
Ali, ești parte din biserica națională dacă împărtășești aceeași credință cu ăia care mărturisesc Crezul, așa cum se specifică și-n statutul BOR, nu că zici tu că ești.
nici nu stiam ca exista asa ceva, statutul bor...:)) adica ceva cam ca statutul ministerului de interne, sau al casei de economii a pensiopnarilor...

dar fii atent ce-ti propun, ca sa n-o mai scaldam, cand te duci la popa si daca are timp sa te asculte in loc sa mearga din curte-n curte dupa ceva gologani :)), intreaba-l asa: parinte, ia uite ce spune un pagan . cica daca a fost botezat crestin, cununat in biserica, daca a daruit bisericii ortodoxe si un flacau zdravan, daca pupa crucea popii de doua ori pe an, daca nevasta-sa face toate cele bisericesti necesare, daca isi ofera ajutorul de cate ori popa la care este arondat i-o cere, atunci cica e parte din biserica noastra chiar daca nu crede! bate campii sau asa e?

spune-i asta si dupa ce-ti raspunde vino aici si pune-ti cenusa pe cocoasa, bate fo doua sute de matanii si alte asemenea...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote