View Single Post
  #65  
Vechi 24.09.2008, 23:50:14
deedeez3 deedeez3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

salutare...din intamplare am gasit acest forum si dupa ce am citit cateva pareri, am decis sa va scriu si eu ceva. nu inteleg de ce toata lumea se pripeste sa afirme niste chestii pe care nu le cunoaste indeajuns. de ex, coranul spune exact ceea ce spune biblia noastra si anume ca allah(dumnezeul nostru) este unic si in el treb sa credem, iar muhamed este mesagerul acestuia. la noi crestinii profetul si mesagerul este isus. tot ce este diferit este faptul ca in credinta islamica dumnezeu (allah) nu a avut fii. credinta islamica este ca allah (dumnezeu) este doar unul, iar muhamed este mesagerul sau. asta spune shahada. eu am un prieten musulman, din turcia ce e drept, care este f normal. am discutat mult despre religie si tot si treb doar sa fii om si sa ii tratezi la fel, deoarece toti credem intr-un dzeu.si stiti ca fiecare padure are uscaciunile ei. islamul are niste teroristi. noi ceilalti l-am avut pe hitler, mussolini si alti criminali in masa. am avut de asemenea inchizitia, care stiti cat rau a facut. daca mass media ne impuie capul cu rautatile facute de islamici, nu inseamna ca si treb sa credem tot. nu uitati ca noi aflam la tv DOAR ce vor americanii sa stim. si intr-adevar exista tot felul de intamplari cu crestine ortodoxe sau catolice maritate cu musulmani, dar sa nu uitam cate femei sunt maltratate de ortodocsii nostri. eu am cunoscut niste oameni minunati in turcia, musulmani, prietenul meu e musulman, si pot spune ca se poate f bine o relatie intre crestini si musulmani. totul e sa gasesti pers potrivita, sa stii sa alegi si sa stii sa iubesti...ATAT!