View Single Post
  #206  
Vechi 08.07.2012, 19:05:51
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspunsuri.

Pentru bilocatie mi-ati dat exemplul:

"Bilocatia explicata simplist inseama posibilitatea unei entitati (obiect, persoana) de a fi in mai multe locatii precizate prin coordonate spatio-temporale. Concret: Persoana Ion sa fie la aceeasi ora 10am atat in New York ce are coordonatele spatiale: 41°8′44″N 73°59′42″W cat si in Tokyo ce are coordonatele spatiale: 35°41′22.22″N 139°41′30.12″E."

Acesta l-am inteles acum. Imi puteti da un exemplu la fel de simplist si pentru translocatie?
Nu stiam ca teleportarea exista de-adevaratelea, credeam ca e doar in filmele SF. Mi-o puteti explica si pe aceasta printr-un exemplu simplist ca mai sus?
Iar in exemplul cu Moise pe care l-ati dat, de ce nu este bilocatie? Pentru ca trupul lui Moise nu mai era in mormant asa cum credeau cei trei? Sau pentru ca trupul era in mormant in acel moment dar Moise cel de pe muntele Taborului venea din viitor ca sa zic asa? Si de fapt unde era Moise in acel moment?

Ce ati vrut sa-mi comunicati prin Romani capitolul 2: ca in momentul de fata in Imparatia Cerurilor se gasesc si pagani sau ca la a doua venire a Domnului vor fi mantuiti si pagani dupa invierea in trup?

In legatura cu Iisus lumina lumii: omul vede pe lumina si este orb pe intuneric, ca atare cuvantul "lumina" este folosit in multe religii si filozofii pentru a indica starea de cunoastere si iluminare. In acest sens zice Domnul ca El este lumina, El singurul ce poate fi numit invatator, nu cred ca s-a referit la lumina in sens fizic, dar poate ca aveti dreptate.


Ati dat un citat care afirma ca Duhul Sfant salasluia in Iov, caz in care revin cu intrebarea: in ce sens atunci Domnul l-a trimis pe Duhul Sfant daca acest Duh Sfant salasluia deja in oameni? In ce fel am devenit noi Temple ale Duhului Sfant daca si inaintea venirii Domnului cei drepti erau astfel de temple?

Cat despre deosebirea duhurilor in vindecare, ati vorbit de vindecare prin punerea mainilor. Cunoasteti cazuri? Intrebarea mea era legata nu de cel ce vindeca ci de cel ce este vindecat. Neavand el darul deosebirii duhurilor de unde stie ca vindecarea ii vine de la Dumnezeu si nu de la diavol? De unde stie el ca nu a operat diavolul in locul lui Dumnezeu? Va pun intrebarea pentru ca se afirma pe aici ca este posibil in Ortodoxie sa fie invocat Dumnezeu si sa se manifeste diavolul in loc, si ca in alte curente crestine ar fi diavolul peste tot acolo unde aceia spun Dumnezeu si Duh Sfant. Dvs. sunteti deacord cu o astfel de pozitie?

Revenind la iluminare si indumnezeire, de ce credeti ca Adam si Eva nu aveau lumina lui Hristos inainte de cadere din moment ce aceasta lumina nu a invatat altceva decat desavarsirea Tatalui pe care Adam si Eva o aveau inainte de cadere?

Multumesc de raspunsuri!
Reply With Quote