View Single Post
  #49  
Vechi 19.02.2010, 11:06:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Este o enormitate, daca cumva in termenul "sectari" se includ toti cei care nu sunt din biserica celui care a afirmat asa ceva. Inca o data, refuz sa cred ca un slujitor autentic al lui Dumnezeu poate rosti astfel de sentinte. Nu cumva au ajuns unele natiuni care nu sunt ca noi sa fie condamnate pe motiv ca nu sunt asemenea noua intr-ale credintei. Ar fi prea mult, mai bine ne-am uita in propria ograda ca avem ce vedea la capitole "de pus la punct"

Adevarul nu este acelasi pentru toti oamenii, ci fiecare dintre noi se raporteaza la el in functie de cat de dispus este sa il primeasca, insa nu e treaba noastra sa-i aratam e unii cu degetul ca si cand noi am epuizat tot ce era de stiut si de invatat. Adevarul se primeste in mod personal si nu la gramada, in multime acolo, unu' mai mult, altu' mai putin. Observati va rog cum procedeaza Mantuitorul cu cei cu care avea de a face, cum se raporta individual la fiecare.

Intr-adevar, socanta ipoteza venirii Domnului in 1844, dar ca unul care am studiat despre bisericile crestine, inclusiv cea adventista de ziua a saptea, pot vedea mai departe de aceasta afirmatie peste care au trecut aproape 200 de ani totusi. Diferenta dintre biserica adventista si altele este ca nu a ramas in stadiul acela din secolul XIX, ci a evoluat continuu in cunoasterea adevarurilor biblice. As vedea orice biserica asemenea unui copil care a fost mic, dar nu ramane asa odata cu trecerea timpului, ci se maturizeaza, merge mai departe in cunoastere, dezvoltare intelectuala etc.
Din pacate acesta e purul adevar.

Citat:
În prealabil postat de Nicu5166 Vezi mesajul
Fratilor,de ce atata polemica pe forum? Parintele nostru Arsenie Boca spunea : ,,sectarii vor merge in iad cu Biblia sub brat ''pentru ca,,si-au dat mirul pe apa''.Mai spunea ca ,,sant prorocul mincinos". (In.19,7) ,,Nu dupa scripturi au rastignit ei pe Dumnezeu?"
SÉCTĂ, secte, s.f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.

Sectarul e adeptul sectei.Asta ca sa cunosti si dumneata definitia.
Reply With Quote