View Single Post
  #493  
Vechi 15.09.2016, 13:13:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Domnule, inainte de 1989 orice om isi permitea o masa la restaurant! Pai atunci contravaloarea unei mese la restaurant nu depasea 100 de lei (cu ciorba, friptura, o tarie si o baterie de vin+ bacsisul lautarului), iar salariu mediu lunar era de 2500 lei!

Si cum si in ce fel am profitat noi de regim ?! Tot intr-un apartament de bloc stateam, tot cu transportul in comun mergeam, etc!


Dar dincolo de de ideologia politica, ceea ce mi se pare gresit este faptul de a blama niste oameni (de asta am spus de fanatism), care, indiferent de regimul politic existent atunci, si-au facut doar meseria si datoria fata de meserie, tara si popor!
Bun- ca au avut o functie la un moment dat- asta a fost (cineva trebuia sa conduca activitatea economica si sociala), insa aceasta ura pe care am intalnit-o la unii colegi de forum nu o pot intelege!

Stiti- regimurile si ideologiile politice vin si trec- insa ceea ce ramane in urma unui OM este activitatea sa profesionala, comportamentul in societate si in familie, caracterul sau!

Apoi spuneti de nu stiu ce avantaje sau privilegii ar fi avut atunci activistii de partid, sau conducatori de unitati industriale, agricole , comerciale, etc!
Doar in general tot la bloc locuiau, nu aveau firme private care sa aibe contracte cu statul, nu aveau conturi in banci straine, nu aveau vile sau masini de lux!

Atunci un conducator de unitate sau director daca incerca sa fure din averea unitatii si din "avutul obstesc" , il salta rapid militia economica! Era legea ilicitului (care chiar se aplica) si daca faceai cheltuieli pe care nu le puteai justifica prin venituri licite, erai luat la intrebari, indiferent ce functii aveai! Era celebrul Ion Dinca, care nu ezita sa-i traga la raspundere si sa-i ancheteze inclusiv pe membri comitetului central!

Ca daca erai conducator de unitate, si iti venea cineva cinste cu un sprit, nu vad ce era rau in asta! Doar oameni suntem!