Subiect: Sunt singura.
View Single Post
  #4  
Vechi 10.10.2016, 01:44:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
As vrea sa ma casatoresc si sa am o familie, copii dar nu prea stiu cum. Nu stiu daca un baiat va mai gasi ceva bun si placut la tine. Ma gandesc cu teama la viitor.
Viitorul ne poate inspira teama, da, atunci cand ne simtim urmariti de trecutul nostru si cand credem ca acest trecut are forta de a ne impinge intr-un anumit viitor.
Dar, oare, viitorul este rodul exclusiv al trecutului? Oare faptele care au fost, candva, ii conduc pe oameni cu precizie deplina spre viitor? Suntem maine in capcana lui ieri? Se poate, daca vrem asa...

Am vazut candva o barca frumoasa, una din acelea cu motor, care lasa o spuma alba si involburata in urma lor... Priveam marea si spectacolul triumfuluui barcii care spinteca valurile cu repeziciune si imi aminteam ca tot asa, cand se avanta in cer, lasa o urma placuta privirii si avioanele cu reactie...
Uite, imi ziceam, barca inainteaza in necunoscut, cu viteza..., ce curajos si priceput e omul care o conduce! Dar ce motor puternic trebuie sa aiba ambarcatiunea asta, de inainteaza cu asa viteza... Ce putere formidabila trebuie sa fie acolo!

Si ma gandeam ca urma involburata e trecutul, motorul care impinge e prezentul, iar marea e imensitatea viitorului....
Oare spuma marii dinapoia barcii impinge mica nava mai departe?
Oare trecutul (care s-a dus, pur si simplu si care mai ramane in mintea noastra doar prin amintirile la care ne intoarcem, intelept sau nu) ne impinge in viitor?...
Ei bine, asa cum responsabil de inaintarea barcii este motorul si, desigur, pilotul - asa si in viata noastra viitorul atarna de ceea ce facem in fiece clipa.

Iti sugerez aasadar sa lasi la locul ei spuma marii... ea este undeva in spate, departe. Acum ai de ales unde, cum si impreuna cu cine sa inaintezi. Si sa faci ceva pentru asta, chiar daca nu ai tocmai puterea unui motor Mercedes...:)
De fapt, cred ca ai o putere mult mai mare, pentru ca si Mercedes isi arata "muschii" tot prin mijlocirea omului. O fata care se caieste pentru unele fapte din trecut si care voieste sa aiba o viata curata si frumoasa are o putere mult mai mare in infruntarea vietii decat un pumn de fieratanii frumos cauciucate!

Daca te-ai spovedit cu parere sincera de rau, daca ti-ai plans amar greselile, stii bine ca Bunul Dumnezeu te-a iertat si ca Se bucura de intoarcerea ta. Fiul Risipitor aduce multa bucurie cand revine acasa. Cum altfel? Ca doar Domnul ne iubeste nespus!...

Priveste, asadar, cu nadejde in viitor! Lucreaza ca sa ti-l fauresti cat mai frumos, cu rabdare si cu gand curat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote