View Single Post
  #2  
Vechi 17.10.2008, 21:18:10
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?
Si ca sa dau si un exemplu: cum explicati prin intermediul VT iubirea de vrajmas, stiut fiind ca in VT se aplica Legea, care spune: ochi pentru ochi. Ce faceti intr-o situatie, incare VT indeamna la "ochi pentru ochi", iar NT la intoarcerea si a celuilalt obraz?

Deasemeni v-as ruga sa imi spuneti cum se face impartasania cu Trupul si Sangele Domnului in bisericile adventiste, baptiste si penticostale? Cum se procedeaza pentru a transforma painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului? Cand are voie credinciosul sa se impartaseasca?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
"Si tot ce a fost scris mai inainte, a fost scris pentru invatatura noastra, pentruca, prin rabdarea si prin mangaierea pe care o dau Scripturile, sa avem nadejde"(Romani 15:4). Cand spunea "Scripturi care dau nadejde" Apostolul Pavel se referea la Vechiul Testament (Noul Testament inca nu era scris).
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."(2 Timotei 3:16,17) Si aici era vorba de Vechiul Testament.

Daca o sa incerc sa scot in evidenta importanta Vechiului Testament sper sa nu intelegeti ca noi credem in vechiul legamant. Vreau sa spun doar ca cine nu cunoaste bine Vechiul Testament nu va intelege corect Noul Testament. De ce spun asta? Am gasit in Noul Testament, de cca 80 de ori expresia "este scris". Aceasta expresie era folosita de Domnul Iisus Hristos si Apostolii Sai atunci cand dadeau invataturi si faceau referire la ce este scris in Vechiul Testament.

Va rog sa nu considerati aceasta postare ca un raspuns la intrebarie dvs. ci doar ca o introducere. O sa incerc sa raspund la intrebarile dvs., pe rand, cat ma pricep (sper sa intervina si alte persoane mai pricepute ca mine).
Reply With Quote