Subiect: Candela
View Single Post
  #17  
Vechi 07.02.2009, 16:54:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Icamilin, ma scuzi ca ti-am bruiat initiativa ta cu candela, insa asa am simtit eu ca trebuie sa spun despre subiect, si o spun pentru ca chiar eu am tinut cu atata darzenie candela aprinsa in fiecare noapte, dar gandu si sufletu meu erau departe de Dumnezeu, bantuind in lumea pacatelor, nu ma schimba deloc candela aprinsa pentru ca de fapt eu nu fac ce trebuie si ce e important cu adevarat. Asa ca imi pare rau, dar realitatea-i alta, adevaru e ce traim noi zilnic, nu visarile frumoase.

Consider acest mesaj ca o problema a ta personala, Veilur ! Cum de-ti zboara gandul in alta parte cand te rogi ? Oare nu sti ca e bine sa reiiei rugaciunea de atatea ori pana simti ca cel rau te lasa in pace.
Cu multa rugaciune poti depasi acest impediment, daca ai o icoana a Maicii Domnului in fata candelei, si o rogi fierbinte, din tot sufletul sa vezi cum ura, mania, mandria te va parasi si vei simti ca mine, multa caldura, pace sufleteasca, liniste ! Eu simt multa liniste si pace in camera unde arde candeluta, ziua si noaptea. Mi-a zburat si mie gandul multa vreme de la rugaciune, dar am reluat rugaciunea si de trei patru ori, pana am simtit ca
am scapat de acele ganduri rele. Incearca si tu!
Viata este grea, cunosc si eu realitatea vietii, visatoare am fost cand eram mai tanara, acum incerc si nu stiu nici eu cat reusesc, sa gasesc drumul spre mantuire ( cu sau fara a avea cadeluta aprinsa ).
Frumos raspuns ai dat Cristi, multumesc, intradevar, o candela in casa, o icoana, o carte de rugaciune, se incadreaza in normalitate, echilibru si bun simt. Este parerea mea, dar asta nu insemana ca e si cea mai buna !
Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote