Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1961  
Vechi 04.10.2017, 23:50:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și suindu-L diavolul pe un munte înalt, I-a arătat într-o clipă toate împărățiile lumii. Și I-a zis diavolul: Ție îți voi da toată stăpânirea aceasta și strălucirea lor, căci mi-a fost dată mie și eu o dau cui voiesc; Deci dacă Tu Te vei închina înaintea mea, toată va fi a Ta. Și răspunzând, Iisus i-a zis: Mergi înapoia Mea, satano, căci scris este: „Domnului Dumnezeului tău să te închini și numai Lui Unuia să-I slujești”.
Origen: Mai putem explica aceste cuvinte intr-un alt fel. Doi sunt regii care vor sa domneasca aici, jos. Unul este regele pacatului, este demonul care vrea sa domneasca peste pacatosi. Celalalt este regele dreptatii, este Isus Cristos care vrea sa domneasca peste drepti. Or, demonul, binestiind ca Domnul Cristos urma sa distruga imparatia lui, il face sa vada toate imparatiile lumii. Nu precum imparatia persilor si mezilor, ci imparatia lui, in felul in care domneste el, adica in felul cum domneste peste unii prin curvie, peste altii prin avaritie si il face sa vada "intr-o clipa", adica in durata timpului prezent ceea ce el obtine intr-o clipa raportata la eternitate. Mantuitorul nu avea nevoie sa i se puna in fata un mai indelungat tablou al lucrurilor lumesti: deindata ce deschise ochii ca sa vada, vazu intr-o clipa domnia pacatului si sclavia celor supusi la stapanirea viciilor. Demonul ii spune, cu alte cuvinte: "nu ai venit, oare, ca sa disputi imparatia cu mine ? Adora-ma si iti voi da imparatia care e in posesia mea!". Dar Domnul vrea sa domneasca, e adevarat, dar ca domn al dreptatii, adica vrea sa domneasca fara pacat. El vrea ca natiunile sa-i fie supuse pentru a le aseza sub domnia dreptatii. Nu vrea imparatia care l-ar supune pe El insusi stapanirii demonului.

Sf Chiril: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și numai Lui Unuia să-I slujești":
aceste cuvinte au patruns in demon pana in strafundurile sufletului sau. Inainte ca Domnul sa vina, el avea altare peste tot, dar iata ca Legea lui Dumnezeu il izgoneste de pe tronul pe care il uzurpase si declara ca adoratia nu este datorata decat aceluia care este Dumnezeu dupa natura sa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote