View Single Post
  #65  
Vechi 14.02.2013, 13:50:15
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am citit toate aparitiile si multe alte materiale pentru ca am scris si pe forumul catolic si trebuia sa ma informez.
Prima aparitie: http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_PB.HTM
LUCIA: “Și Amelia?”
SFÂNTA FECIOARĂ: “Ea va rămâne în Purgatoriu până la sfârșitul lumii.
De asemenea, se afirma si alte invataturi catolice diferite de ortodoxie, de exemplu: "reparație pentru păcatele prin care El este ofensat."
Deci nu exista legatura pe care ati sugerat-o, ca sfanta Fecioara a spus cine nu crede in purgatoriu=eretic.

Referitor la reparatii la ofensele aduse Lui Isus si sfintei Fecioare: chiar daca dumneavoastra nu folositi termenul de "reparatii", in practica am observat ca sunt oameni care fac acest lucru. De exemplu, un crestin e pe strada si aude alta persoana injurand de Dumnezeu si se intristeaza ca o creatura ia Numele Domnului Dumnezeu in zadar. Si spune in minetea lui, de exemplu, "Slava tie, Doamne". Aceasta se cheama reparatie.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca cititi in vietile sfintilor sau pateric veti vedea ca in unele cazuri ingerii cazuti indeamna sa se faca fapte bune, sa se roage mai mult, deci nu e un criteriu. Pe de alta parte credinta catolica este gresita, nemantuitoare, deci e in interesul ingerilor cazuti sa arate minuni ca sa nu vina catolicii la ortodoxie. Iar daca vrem sa cuantificam in ultimul secol cei din vest s-au indepartat de credinta, asta e si ingrijorarea catolicilor.
Nimeni nu contesta ca diavolii nu se pot transforma in ingeri de lumina. Noi vorbim daca minunile de la Lourdes sau Fatima sunt sau nu adevarate. Iar eu sustin ca sunt adevarate pentru ca diavolii nu pot reda vederea unui orb si nu vor face niciodata ceva care sa duca la o slavire mai mare a Lui Dumnezeu si a sfintei Fecioare, asa cum s-a intamplat la Fatima si la Lourdes.

Referitor la cuantificari, sincer, nu stiu cum de puteti fi constatatori fara durere a fenomenului indepartarii de credinta a vesticilor, cand in est se intampla acelasi lucru. Cred ca Basarabia e cea mai credincioasa tara ortodoxa. Am fost si in Rusia, si in Ukraina, si in Grecia. Mie mi se pare ca Romania (care nu are duminica bisericile pline, stiti asta mai bine ca mine) e mult mai credincioasa fata de tarile enumerate, in afara de Basarabia. In parohia de care apartin eu cred ca sunt vreo 1000 credinciosi, dar nu sunt mai mult de 10-15 in fiecare duminica la biserica. Credinciosii catolici, inclusiv eu, daca ar vedea sfintenie in Biserica Ortodoxa s-ar converti imediat, pentru ca oamenii, in adancul sufletului, Il cauta pe Dumnezeu, nu o Biserica.
Reply With Quote