View Single Post
  #7  
Vechi 22.03.2009, 18:49:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
De acord cu cele spuse până aici dar cum rămâne cu porunca "Iubește-l pe aproapele tău ca pe tine însuți?"
Să urâm păcatul din aproapele nostru la fel cum urâm propiul păcat?Adevărul este că oamenii își iubesc păcatele și iubesc în aproapele lor păcatele pe care le au și ei.Cel iubitor de plăceri îl caută pe cel care iubește plăcerile,cel băutor pe cel care iubește băutura,cel fumător pe cel care fumează și examplele ar putea continua multe la număr ca și viciile.
O vorbă din popor spune "cine se aseamănă se adună" și bine ar fi să fie aceasta valabilă și între oamenii care merg pe cărarea îngustă a credinței.
Dar ce caută ura între oamenic care au drept unic scop în viață mântuirea?
Păi Dorina dragă, de nu ne-am "iubi" păcatele nu le-am mai săvârși, cu voie sau fără voie. Chestia cu "fără voie", este destul de relativă, ca să spun așa. Omul prin parșivitatea lui ascunsă , "fără voie", înclină mai tot timpul în a crede, deci în a se păcăli pe el insuși, că multe le face fără voie. Mai la tot pasul , auzi și citești, inclusiv aici pe forum, de neputința noastră . Cu asta ne-am cam spălat pe mâini . Nu? Păi cum pot spune , să-mi iubesc aproapele ca pe mine insumi, când eu păcătuiesc, deci implicit, imi "iubesc", imi accept păcatul și dau neputincios din umeri ? Deci zicala că "spune-mi cu cine ești prieten, ca să-ți spun cine ești !", are un mare sâmbure de adevăr. Un adevăr ce face ca un păcat sau mai multe să se mărească, precum bulgărele de zăpadă ce se rostogolește in nea, neaua find de data asta, timpul ce trece nemilos , peste neândreptarea noastră. Lucrurile trebuie privite clar și obiectiv, fără a teoretiza ci punând degetul pe rană. Soluția ideală : să cauți tot timpul în a te inconjura și a avea în preajmă, oameni de calitate, de bun simț, buni creștini, care să reprezinte un model , cât de cât , mai în toate. Este soluția ideală, dar in viață nu totdeauna poți să alegi , dar în nici un caz, să nu-ți dorești să ai în preajmă pe cei ce " te consolează", in așa zisele neputințe și greșeli.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote