View Single Post
  #49  
Vechi 29.06.2010, 13:46:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
si celelalte sunt "negociabile"?

Observ o unda de batjocura? (ca fara suparare, cea de mandrie de mult am observat-o.. maine ma impartasesc, voi spune duhovnicului ca te smintesc, nu mananc carne, intotdeauna "ne" pocaim.. etc.. apropo,, poate-mi spui si mie cum reusesti sa te pocaiesti de pacate ca eu gasesc ca este cel mai greu lucru!)
Nu conteaza..
Opinia mea este ca a fi considerat "prost" de ceilalti este un pret de nimic pentru vesnicie. Dar ma tem ca nu este suficient sa renunti la mintea lumeasca pt a te mantui.

Revenind.. Nadut are dreptate: esti superficial, nu citesti cu atentie (am vrut de mai mult timp sa-ti atrag atentia).
O sa incerc sa dau dovada de respect la nivelul maxim si sa raspund asa:

In anul 2010, traim vremuri de apostazie amestecate cu erezie si necredinta. Putini sunt crestinii ortodocsi autentici care au mai ramas. Date fiind aceste conditii, eu urmez sfatul Parintelui Teofil Paraian, care ne sugera sa dam exemple clare de fapte bune, de credinta, de incercarea trairii unei vieti duhovnicesti.

Asa incat, la indemnul lui, mie nu mi-e jena sa marturisesc acasa, in cercul prietenilor si la serviciu ca sunt crestin ortodox si ca frecventez Biserica. Cu atat mai mult, nu mi-e rusine aici, pe forumul care se presupune ca e frecventat in majoritatea cazurilor de ortodocsi.

De ce sa nu va indemn la impartasanie saptamanala daca asa trebuie sa facem cu totii? De ce sa nu ma dau pe mine insumi ca exemplu, pentru ca altfel cum voi intra aici sa trambitez aproape in fiecare zi despe gravitatea indepartarii de Sfanta Impartasanie?

De ce sa nu-i indemn si pe altii sa posteasca, pentru folosul lor imediat, pentru sanatate si curatenie trupeasca? De ce sa nu ii indemn sa manance cat mai putina carne, prajeli, sare, ulei ars, dulciuri, apa de la chiuveta, Euri samd?

De ce sa nu indemn la pocainta? Asa cum am spus, fiecare se pocaieste in felul sau unic, nu exista retete generale. Cum fac eu este treaba mea si a duhovnicului meu de care fac ascultare. Cand marturisesc ca fac ascultare, tu te gandesti imediat ca "iar a cazut asta in pacatul madriei, saracul de el", nui asa? Nu, Ana, o spun ca sa-i incurajez pe cei care citesc, de asta spun toate acestea. Dar fiecare intelege dupa cat a citit, dupa cat de clara ii este mintea samd - sunt multi factori care ii influenteaza perceptia.

Daca nu citesc cu atentie maxima este pentru ca o data mai si lucrez cica la serviciu, a doua oara pentru ca suntem multi care scriem si se mai amesteca ideile si userii, a treia pentru ca la urma toata suntem pe un forum, nu facem eseuri de fenomenologia spiritului aici. Deci trateaza ca atare raspunsurile si intelege ca oameni suntem, asa cum si eu incerc sa fiu uneori empatic cu cei carora le raspund.

Altfel, sa ne delogam si sa nu mai intram niciodata pe crestinortodox.ro decat poate numai sa citim ce scriu altii si asa sufletelul nostru va fi mai la adapost de ispite, greseli si pacate. Pentru ca e foarte usor sa cazi din cauza unui cuvant spus sau scris, stim bine asta. Dar uite ca totusi sunt unii care isi risca integritatea duhului propriu scriind, indraznind sa comunice ideile si altora. Poate ca unii sunt nebuni pentru Hristos, altii se risca din dragoste pentru ceilalti, altii poate au alte motive binecuvantate. Dar lumea e multa si mare si oamenii sunt diferiti, interpretand si judecand si tragand concluzii care ii trag in jos in loc sa-i zideasca duhovniceste.

Doamne ajuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.