View Single Post
  #350  
Vechi 25.10.2013, 00:52:23
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tocmai am terminat "Cararea Imparatiei" a lui Arsenie Boca.
Nu am inteles mare lucru.
Se bazeaza in mare parte pe Vechiul Testament si este greu sa pricepi anumite lucruri.
Da, anumite lucruri ar fi interesante.
Are si un mare capitol de genetica al carui rol nu l-am inteles.

Voi ce ati inteles din cartea aceasta, ce va placut?
Iti recomand cartea lui Konstantin V Zorin intitulata: "Enigmele ereditatii. Pacatele stramosilor si genele urmasilor"
Acolo se gasesc multe explicatiii din punct de vedere stiintific, cat si citate de la Parinti harismatici, Sfintii, din Biblie sau unele exemple de cazuri concrete din viata de zi cu zi.

Dupa ce citesti aceasta cartea, cred ca vei intelege mai clar ce vrea sa spuna Parintele Arsenie Boca si care este rolul capitolului despre genetica.
Parintele Arsenie Boca, dupa parerea mea, se refera la inclinatiile mostenite de la parinti si stramosi. Nu se mostenesc pacatele lor, ci anumite urmari, anumite predispozitii despre care au vorbit si alti sfinti, cum ar fi Sf. Luca al Crimei care era si el medic. Cate ceva despre asta a vorbit si Cuv Paisie Aghioritul.

Trebuie stiut ca Botezul sterge si vina si pedeapsa pentru păcate, dar el nu nimiceste si urmările păcatului strămosesc, cum sunt: slăbirea vointei si inclinarea spre rău, pofta inimii, suferintele, bolile si moartea.

Ca cineva sa fie intarit de Taina Sfantului Botez, trebuie sa conclucreze cu Harul Sfântului Duh primit la Botez, insa pentru asta, trebuie ca haina botezului sa fie pastrata cat mai curata (inclusiv prin spovedanie, pocainta, staruinta in bine si lucrarea virtutilor) fiindca datorita pacatelor. Hristos primit la Botez in inima noastra sta acoperit de zgura pacatelor, iar omul orbecaie prin intuneric si se lasa, cel mai adesea, târât de aceste năravuri moștenite genetic, fiindca sufletul ajunge rob trupului, ci nu invers.

Sf Kosma Etolul spunea: "Faceti trupul rob si sufletul stapan si va veti numi oameni!"
Iar Cuviosul Paisie Aghioritul si altii spun ca "trupul trebuie supus duhului"
Astea sunt niste realitati duhovnicesti ci nu dochetism cum mai vorbesc cate unii ce se cred mari teologi la nivel de teorie!

Last edited by tot-Laurentiu; 17.10.2016 at 17:37:45.
Reply With Quote