View Single Post
  #4  
Vechi 04.03.2015, 16:18:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Potrivit unui articol din prestigioasa "Biblical archaeology review", numarul curent, este posibil sa se fi (re)descoperit casa copilariei lui Isus. Situl arheologic se afla sub asezamantul Surorilor din Nazaret, iar lucrarile arheologice au inceput in anul 2006 si sunt finalizate acom.

Este vorba de o constructie de piatra din secolul 1, avand o curte. Vase de calcar au fost gasite in bucataria casei. Deasupra ei a fost ridicata o biserica bizantina timpurie, si tot atunci casa a fost decorata cu mozaic avand aceeasi varsta cu biserica. Biserica de deasupra casei a fost abandonata in secolul al VIII-lea si complet restaurata in secolul al XII-lea de cruciati. Apoi a fost complet distrusa.

Locul a fost vizitat in anul 1936 de preotul Henri Senes, fost arhitect. Dar el nu si-a publicat concluziile, neexistand vreo dovada certa. Singurele care erau la curent cu ipoteza parintelui arhitect erau Surorile din Nazaret, actualele detinatoare ale spatiului.

Sursa (necesita abonament): http://www.biblicalarchaeology.org/m...zine&pid=37525
N-am abonament, deci nu pot accesa. Daca poti sa accesezi, poti te rog sa-mi spui daca au mentionat factorii care i-au determinat pe arheologi sa creada ca aceea a fost casa copilariei lui Iisus? Nu de alta, dar mi se pare fascinant cum poti trage o astfel de concluzie dupa mai bine de 2000 de ani.
Reply With Quote