View Single Post
  #294  
Vechi 08.11.2015, 23:24:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa avem grija cu cine ne asociem. E bine sa ne tragem de maneca noi intre noi atunci cand gresim. In cazul de fata, se pare ca se loveste in biserica si atat. Asa cum e ea, cu imaginea mai sifonata dupa 50 de ani de comunism si 25 de ani de ,,nu stiu cum sa-i spun", Biserica Ortodoxa Roamana e biserica noastra si nu trebuie sa ne asociem cu cei care arunca in ea cu pietre, la propriu! Chiar daca in unele privinte, acestia au dreptate!

Ce vor cei care critica? Sa construiasca sau sa darame? Daca vor doar sa darame, nu trebuie sa avem nimic in comun cu ei.

E ca si cum i-ai spune unui om ca are o scama pe haina in timp ce conduce masina. Daca e atent la scame, pierde controlul asupra masinii. Trebuie sa ne vedem prioritatile.

Daca as fi preot, nici eu nu m-as duce la cluburi sa fac slujbe. As merge biserica, la cimitir, la casele celor care ma invita, dar nu ca asa vrea nu stiu care ziarist. Si m-as ruga in taina pentru cei disparuti si pentru cei aflati in suferinta. Nu m-as inregistra rugandu-ma, ca sa auda si ziaristul X si sa ma laude. Daca m-ar lauda lumea, mi-as pierde orice rasplata.
Reply With Quote