View Single Post
  #300  
Vechi 09.11.2015, 02:14:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
"Oamenii scandează, așa e, dar nu se răfuiesc cu Biserica Ortodoxă, ci cu o imagine a ei din zilele noastre: imaginea aroganței unei instituții. Aceasta este vestea proastă."
Sunt de acord cu ce spune omul acesta...
Complet fals, cei care scandeaza sunt atei sau din cei care nu merg aproape niciodata la biserica. Ma indoiesc ca un singur credincios, fie el si printre ultimii, s-ar apuca sa arunce cu pietre in biserici sau sa huiduie rugaciunea. Ei il au ca guru pe Cernea, care nu a ratat momentul sa isi exprime cugetarile libere. Iar Cernea e tot rocker, nu da din pletele lui pe manele. Iar preotul exilat in Scotia (care am inteles ca a spus ca inainte a fost ziarist), daca aculti ce conceptii are in general (cu greu regasesti si ceva ce tine de ortodoxie) o sa te doara capul o saptamana.
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Tragedia de la Colectiv si urmarile ei m-au marcat profund si m-au pus intr-o stare de criza de identitate (una binevenita) in care sa imi re-analizez credinta si viata. Iubirea fata de Dumnezeu e NULA si MINCINOASA daca nu exista iubire fata de aproapele, ateu, pocait, musulman etc.
Asta stie orice credincios (cel putin in teorie, ca in practica e mai greu), toata legea este sa iubesti pe Dumnezeu mai presus de orice si pe aproapele la fel ca pe tine. Ma indoiesc ca tu credeai ca trebuie sa uram pe alti oameni. Mai degraba cred ca ai inteles ca daca nu esti de acord si critici alte credinte, religii ar insemna ca trebuie sa urasti pe toti cei ce nu-s ortodocsi. Iar acum e posibil sa fi inteles ca trebuie sa iubesti si credinta gresita odata cu omul, adica sa iubim si pe pacatos si pacatul. Sper ca nu asta ai inteles, ci prima parte (cea cu iubirea de Dumnezeu si de aproapele). Pentru ca a accepta inchinarea falsa inseamna nesocotirea primei parti a legii, sa iubim pe Dumnezeu. Primele 3-4 porunci din decalog tin de iubirea de Dumnezeu, urmatoarele de iubirea aproapelui.
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Nu cred ca preotilor ortodocsi le-a lispit iubirea si compasiunea fata de cei morti, ci cred ca le-a fost teama sa iubeasca autentic, original. Le-a fost tema ca poate daca spun o rugaciune la fata locului incalca cine stie ce canon. Sau poate a fost altceva...nu stiu.
Preotii au fost acolo unde era nevoie, nu unde vor cei ce n-au auzit de biserica. Daca cineva moare pe o sosea nu se duce preotul sa faca slujba la sosea, ci la omul acela. Dupa aceea preotii s-au dus si au sfintit o troita, nu au facut slujba clubului.

Last edited by catalin2; 09.11.2015 at 02:19:19.
Reply With Quote