View Single Post
  #119  
Vechi 11.12.2016, 19:10:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Așa este, de asta se caută o modalitate de încalzire cu un consum cât mai redus (pentru a evita un incendiu, dar și pentru că nu sunt resurse).
Cel mai redus consum este dat de energia geo. Din ce in ce mai mult folosita, mai ales in Germania, care da subventii de stat la investitie. Fiindca investitia intr-un astfel de sistem este considerabila, probabil mai mare decat valoarea casei de care e vorba in mod concret. Sistemul se bazeaza pe faptul ca temperatura urca mai spre centrul pamantului, unde e magma (din cate imi amintesc, cu un grad la fiecare 7 metri). Practic, vin unii cu o foreza, adica o sonda si o instaleaza in curte. Sapa pana la douazeci si ceva de metri. Pe urma, instaleaza o teava de la priza de apa, care coboara la o serpentina pe care o pun in fundul pamantului sapat. De acolo, apa urca iarasi, de asta data incalzita. Sistemul este inepuizabil si tot ce consuma este o pompa de apa. Un amic care tocmai a facut chestia asta a dat 27 000 de euro pentru sistemul la cheie. Dupa care face dus (aproape) gratis. Se amortizeaza cam in 15 ani, depinde cat de des aveai obiceiul sa te speli. L-am vazut, functioneaza, apa este cu adevarat calda, doar ca emana o duhoare sulfuroasa, de unde am tras concluzia ca trebuie sa fie cam nasol in iad, unde aceeasi duhoare e peste tot, fie ca faci dus, fie ca nu faci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote