View Single Post
  #21  
Vechi 28.06.2010, 11:37:19
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
E o poveste minunata. dar e greu d crezut. traim totusi intr-o lume unde dovezile primeaza. cred in Dumnezeu, Il iubesc, dar in aceasta situatie, ratiunea mea are nevoie de dovezi palpabile.
Adevarul este ca sunt tot felul de "minuni". Trebuie sa fim atenti in ceea ce credem.

Dar tocmai asta este minunatia credintei: partea care nu poate fi explicata de catre om, pentru ca el este neputincios si NU ESTE atoatestiutor. Mie personal mi se pare minunat.

Stiu ca ortodoxia are doua parti: cea in care totul se explica logic(pentru unii), in care se aduc dovezi palpabile si partea mistica. Partea mistica, care nu poate fi explicata de catre om, credinta, minunile si minunatiile lui Dumnezeu. Credinta nu este palpabila... Si totusi omul o are. Cine o are..

Dumnezeu nu trebuie sa dea explicatii nimanui, zic eu. Si pe noi, El nu ne obliga sa credem, ne lasa liberi ca sa alegem.

Plus, pe poporul ales, dupa ce l-a eliberat din Egipt si i-a oferit atatea minuni, ce l-a facut sa se intoarca cu spatele la Dumnezeu? De ce l-a inselat? De ce si-au ridicat idoli de aur, vaci... Cum e posibil?

Cum spunea un parinte: Si daca se va arata Dumnezeu in fata lor, tot nu ar crede. Ar cauta o explicatie stiintifica, ar incerca cumva sa faca sa NU para real Dumnezeu, daca imi permiteti sa spun asa.

Minunile apar cu voia lui Dumnezeu si din credinta omului. Credinta izvoraste din inima si din alegerile pe care le facem.

Mi se pare minunat ca omul nu poate sa dea o explicatie la tot ceea ce face Dumnezeu si ca nici cum nu poate sa explice cum procedeaza, cum gandeste Dumnezeu. Este omul o creatie, o fiinta minunata, dar este atat de mic si neputincios si rau uneori... Cum sa inteleaga si sa explice "o mana de pamant", toata creatia si minunea lui Dumnezeu?

Va doresc o zi frumoasa tuturor.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)

Last edited by Unknown; 28.06.2010 at 11:41:23.
Reply With Quote