View Single Post
  #8  
Vechi 31.05.2007, 10:04:14
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de mihaela75
asa cum multi stim,la noi in tara,violenta in familie este foarte des intalnita!si eu vorbesc din experienta personala...nu doar familia mea poate fi aici un exemplu,ci majoritatea familiiilor pe care le-am cunoscut pana acum...stiu,sunt familii unde totul se rezolva rezonabil,prin discutii si respect.din pacate,eu nu am avut norocul sa vad foarte des asa ceva!as vrea sa stiu ce comentarii poate face un slujitor al bisericii vis-a-vis de acest subiect!bineinteles,toata lumea este binevenita sa isi spuna parerea.biblia ne spune ca atunci cand primim o palma,sa intorcem si celalalt obraz...chiar asa trebuie facut?daca sotul vine nervos de la lucru si incepe sa isi aminteasca pacatele mele(pe ale lui nu le mai vede) si primesc o lovitura,trebuie sa indur tot in numele dragostei si al sacrificiului familial si religios?cu copiii cum ramane?cum ii voi putea spune baietelului meu,care isi adora tatal,ca acesta a gresit,iar el cand va fi mare nu trebuie sa ii faca sotiei lui asa ceva??cum ii voi putea spune fetitei mele ca atunci cand va fi mare sa nu suporte ceea ce suport eu?si atunci?divortul si moartea spirituala?sau resemnarea si tranformarea copiilor nostri in potentiale victime?ce e de facut?voi ce spuneti?
Inainte de a face pasul in intemeierea unei familii , este foarte importanta cunoasterea reciproca , dragostea sa fie una curata lipsita de interese pur trupesti sau materiale. Credinta adevarata intru Bunul Dumnezeu este un factor hotaritor in inchegarea unei familii reusite. Daca totusi s-a ajuns la nechibzuinta si neintelegeri grave, divortul este singura rezolvare, iar cel sau cea ce a generat neintelegerea isi va purta greul pacat in fata Lui Dumnezeu. Unde credinta si dragoste nu e, nimic nu exista !
spui ca "cel sau cea ce a generat neintelegerea isi va purta greul pacat in fata Lui Dumnezeu".dar in viata totul e complicat.nu e totul alb sau totul numai negru...nu e unul vinovat,iar celalalt fara pata.insa ,spre deosebire de femeie,barbatul utilizeaza ca metoda de constrangere si de convingere ,forta...si abuzul psihic,care se rasfrange si asupra copiilor.la noi in tara,ca element culpabilizator pentru femeie,spre exemplu,este viata sexuala inceputa inainte de casatorie...daca la inceput totul e in regula din partea barbatului,cu timpul,cand frustrarile si presiunea sociala devin din ce in ce mai mari,el clacheaza.incepe sa isi aminteasca "pacate " de tinerete ...doar ale nevestei,ca de,el e barbat...si atunci,as fi curioasa,biserica ce solutiii ofera unei femei?sa intoarca si celalalt obraz?
si as vrea sa stiu daca esti slujitor al bisericii.multumesc!
Reply With Quote