View Single Post
  #22  
Vechi 16.08.2011, 22:54:24
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,florina

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
pe un forum era pusă întrebarea “ce fragment din biblie v-a influențat viața?”.

Eu am multe citate foarte dragi, dar de mică, atunci când eram supărată, imediat mă mângâiau cuvintele mântuitorului: “vulpile au vizuini și păsările cerului cuiburi; dar fiul omului n-are unde să-și plece capul.” (sfânta evanghelie după luca, 9, 58).

și mă gândeam: Dacă domnul iisus hristos, fiind dumnezeu și fără de păcat, ca om a suferit atât încât nu avea nimic, nici măcar cât animalele sălbatice, atunci eu, care greșesc atât de mult mereu, de ce să mă supăr pentru necazurile care vin asupra mea?

Gândul la suferințele mântuitorului mi-a alinat mereu orice fel de durere. La fel, și gândul la suferințele maicii domnului, la sabia pe care a simțit-o în suflet când l-a văzut răstignit pe domnul nostru iisus hristos.

Apoi, când suntem necăjiți, să ne gândim la miliardele de oameni mult mai nefericiți de pe pământ, care nu au nici măcar mângâierea de a-l cunoaște pe dumnezeu.

Gândul la sfinți, la mucenici, la îngeri să ne întărească, și să ne rugăm mereu pentru mântuirea și luminarea tuturor oamenilor.

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/03/1...at-din-biblie/

cred ca este foarte interesant care citate din biblie v-au influentat viata si in ce masura.
ioan, 3,16
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote