View Single Post
  #1043  
Vechi 12.04.2013, 01:01:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
A crede Geneza inseamna credinta oarba, inseamna sa fii surd la argumente de bun simt. Colegul tau Bin000 impartea oamenii de stiinta in "adevarati" si manipulati de Satana sau ceva de genul asta - 90% din stiinta e falsa dar e mentinuta in viata printr-un fel de conspiratie generalizata.

Vad ca ai o parere foarte proasta despre cosmologi; pesemne ca pe tine te satisface Geneza asa cum este (ce sa ne mai complicam cu inflation si alte modele), ei uite ca nu pe toti ne satisface. Inca astept un popa/teolog sa vina cu un model al Genezei imbunatatit, si tot ce am vazut este ala al lui Hovind, cum ziceam.
E treaba fiecaruia sa aleaga in ce crede.De vreme ce tot trebuie sa credem in ceva, eu aleg sa cred ca voi afla intr-o zi tot adevarul. Pana atunci privesc cu incredere descoperirile stiintifice dar ca si colegul Bin aleg sa fiu sceptic ori de cate ori mi se prezinta ceva ca fiind stiinta doar pentru ca majoritatea e de acord cu ideea respectiva.
Si eu cred ca mare parte din ceea ce se predica astazi drept stiinta este tinut in viata de interesul politicienilor care vor sa mute accentul de pe drepturile individului pe drepturile speciei, sau societatii, sau umanitatii si atunci au nevoie ca oamenii sa fie indoctrinati ca nu exista Dumnezeu, ca nu exista liber arbitru, scop in viata si fundament pentru moralitate.
Reply With Quote