Subiect: Ganduri de hula.
View Single Post
  #4  
Vechi 18.10.2013, 06:46:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de netsky Vezi mesajul
Va multumesc frumos pentru raspuns.Nu este pacat oare sa nu spun aceste hule?.Este bine sa spun doar ca am avut ganduri de hula despre duhovnicul meu(fara detalii adica fara sa spun exact aceste propozitii pe care le am gandit)?.Imi este tare rusine...si ma gandesc cum oare voi mai reusi sa ma impartasesc.Imi doresc sa ma spovedesc curat dar imi este teama sa mi jignesc duhovnicul.Ce sa fac?
Nu este păcat să nu spui hulele, dar dacă te întreabă le vei spune fără rezerve ca să te spovedești curat că e mai important ca orice.
Teama de a nu jigni duhovnicul îți este întreținută de diavol ca să te oprească de la fi curat; dacă necuratul te ”agață” cu acest șiretlic, atunci nu vei fi curat niciodată, mai ales dacă duhovnicul te va întreba ce hule, iar tu vei răspunde cu ocolișuri că ar fi hule minore, fără gravitate. Va trebui să le spui pe nume, iar dacă îți va fi rușine tocmai prin această rușine te vei curăța(vei reînvia), la fel cum Iisus Hristos cu moartea Sa pe moarte a călcat și a înviat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote