View Single Post
  #55  
Vechi 18.03.2014, 19:04:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul

@yasmina
Nasterea acasa nu iti incalca intimitatea, dimpotriva. Iti sunt respectate limitele mai mult decat la spital unde se uita o gramada de straini la tine. Tu confunzi ceva ce a fost facut in stilul american de show cu ceea ce presupune nasterea acasa in esenta.
Sunt unii barbati care suporta sa se uite si femei care vor sa le fie alaturi. La fel cum sunt si barbati care sunt beti muci si mame care dau lapte praf din prima. Suntem diferiti, iar fiecare are libertatea sa se manifeste cum vrea. Ca sa nu fii in stare de soc, nu am stat cu ochii cat cepele sa vad dilatatia 10. Dar... hai un pic de efort sa trecem peste niste stereotipuri ca sa vedem contextul si esenta.
Sa nu uit, daca tot esti asa de pudica, despre momentul in care faci copilul. Sau si atunci palesti de rusine? Ca daca nu, ce ai zis tu e o ipocrizie.



.
Tot nu mi-ati raspuns la intrebare.
V-am intrebat cat se poate de serios,daca asistarea la scoaterea capului va face un tata mai responsabil si mai bun(calitativ)?
Daca un viitor tata rateaza acest moment nu mai este in stare sa-si iubeasca copilul?Nu mai poate fi atras emotional de catre copil?
In rest v-am mai spus si acum cateva pagini ca dvs si sotia aveti dreptul sa faceti ce doriti atata timp cat nu recomandati si altora experienta dvs;tocmai pt ca fiecare este diferit si altele nu ar suporta pe nimeni prin preajma,la nastere.
Eu am inteles ca ne-ati impartasit o experienta si va multumesc pt asta,totusi nu o recomandati cu aerul unuia care a trait degeaba pana in acest moment al nasterii pe viu.
Tatii care pierd momentul dilatatiei au o viata intreaga sa dovedeasca ca-si iubesc copilul,nu credeti?

Ipocrita nu sunt sau in orice caz tind sa nu fiu(macar atata);nu stiam ca relatia intima se produce stand cu ochii tinta la organele de reproducere a celuilalt,inseamna ca poti sa ramai insarcinata si la piscina daca cineva se uita mai insistent asa...ei,dar ce stiu eu?


Sa fim seriosi si sa mutam discutia mai departe,ca sa ne intelegem,nu ma deranjeaza experienta dvs cu sotia ci doar indemnul ca toti tatii sa faca asta!Ce este asta? Un nou val?O noua moda? Dvs sunteti un trendsetter? Sa faca fiecare cum simte de cuviinta.
In rest numai bine din parte mea,sunt o persoana care tolereaza destul de bine experientele si alegerile celorlalti tocmai datorita faptului ca stiu cat de diferiti suntem toti :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote